15 Temmuz gecesinde ‘Sokakta işimiz yok’ diyen avukat Sibel Sevinç’ten Üstün Dökmen’e dayanak: Başörtülü meslektaşlarına saldırdı

Posted by

Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen’in, 28 Şubat sürecinin yasakçı zihniyetini andıran, “Başörtülü psikolog, başörtülü psikiyatrist, başörtülü PDR uzmanı olması meslek etiğine alışılmamıştır. Şunun için; psikolojide karşıdaki şahsa karşı nötr davranış içinde olması lazım, empati kurabilmesi gerekiyor” kelamlarına yansılar dinmiyor. Sabah’ın haberine nazaran; Dökmen’in kelamlarını pahalandıran Prof. Dr. Psikiyatrist Kemal Sayar, “Dünya görüşü olmayan ne bir terapist vardır ne de danışan. Sıkıntı kendi dünya görüşünü dayatmamaktır” diyerek Dökmen’in açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

‘AYRIMCI ZİHNİYETİN GÜNÜMÜZ TÜRKİYE’SİNDE YERİ YOK’

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de toplumsal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Dökmen’in psikolog unvanı ile insanları dış görünüşüne nazaran kategorize ettiğini belirterek, “Hem kategorize ediyor hem de empati ve mesleksel etikten bahsetmesi trajikomik. Görüşlerine karşı çıkanları akılsızlıkla suçlaması ise etik bir sorun. Bu ayrımcı zihniyetin günümüz Türkiye’sinde yeri yok, olamaz” sözlerine yer verildi.

28 Şubat Öğrenci Derneği Lideri Emine İlyas da yaptığı açıklamada, “28 Şubat zihniyeti hâlâ diridir, fırsat kollamaktadır. Lakin çürümüş, iflas etmiş beyinlerin söylemi bizim ve milletimiz için yok kararındadır. Biz inananlar ısırıldığımız yerden bir daha asla ısırılmayacağız” tabirlerine yer verdi.

Dökmen’in skandal çıkışı sonrası benzeri bir açıklama daha dikkat çekti. AK Partilileri maksat alan açıklamalarıyla bilinen avukat Sibel Sevinç de, başörtülü hakim ve savcıları gaye alan paylaşımlarda bulundu.

Sevinç, “Tesettürlü hâkim, savcı ve avukat da olmamalı. Kamu binalarında, kamu misyonunda tesettür olamaz. Özel hayatı beni ilgilendirmez” sözlerini kullandı.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANMIŞTI

15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi toplumsal paylaşım sitesi Twitter’daki şahsi hesabından “Mehmetçik ne yaparsa hoş yapar” ve “Sokakta işimiz yok” diyen avukat Sevinç hakkında ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Terör Örgütü Propagandası Yapmak, Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik’ kabahatlerinden dava açılmış, 13 yıla kadar mahpus istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.