2022 Babalar günü ne vakit? Babalar günü nasıl ortaya çıktı?

Posted by

8 Mayıs Pazar günü gerçekleşen ‘Anneler Günü’nün akabinde gözler ‘Babalar Günü‘ne çevrildi. Babaları ile vakit geçirmek onlara ikram almak isteyenler ‘Babalar Günü’ ile ilgili hazırlıklara şimdiden başladı.

2022 Babalar Günü ne vakit?

Babalar Günü her yılın haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanıyor. Bu sene Babalar Günü 19 Haziran 2022 pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Washington’da yaşayan John Bruce Dodd, 1910 yılında, 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin akabinde, hayatını çocuklarına bakarak geçiren babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek gayesiyle bu fikri ortaya attı.

Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını fark eden Dodd, Anneler Günü kutlanırken Babalar Günü`nün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirerek, babasının doğum günü olan 5 Haziran gününün Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başladı.

Babalar günü bu çalışmalar sonrası birinci kere 19 Haziran 1910’da Washington’ın Spokane kentinde kutlandı. Bu tarihten sonra ABD’nin öteki eyaletlerine kutlanmaya başlanan Babalar Günü resmi olarak 1924 yılından sonra Amerika Birleşik Devletleri daha sonra bir çok ülkede kutlanmaya başladı.

Bu tarihten sonra ABD’nin öteki eyaletlerine yayılan Babalar Günü için birinci resmi kutlama ise 1924’te ABD Lideri Calvin Coolidge’in dayanağıyla gerçekleştirildi.

1966 yılında periyodun lideri Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katolikler’in Babalar Günü’ne getirdiği yorum ise öteki araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hazreti İsa anısına Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü ismi altında babalarına armağan ediyor. Dünyanın dört yanında klasikleşen bu özel günde, çocuklar, sevgilerini gösterebilmek için en hoş maddi manevi armağanlarını yıllardır sunuyorlar babalarına.

Türkiye’de ise bilhassa 1980’li yılların sonlarına yanlışsız kabul gören Babalar Günü, yaygın bir biçimde kutlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.