6’lı masada Ekonomi Bakanlığı yarış

CHP’de Faik Öztrak ile Selin Sayek Böke seçimi kazanmaları halinde Hazine’nin başına geçmek isteyen isimlerken, DEVA Genel Başkanı Ali Babacan’ın talebi de ekonominin tek patronu olmak. İYİ Parti ise Erhan Usta ve Bilge Yılmaz’ın isimlerini öne sürüyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilan edilmesinden sonra 6’lı Masa’da kabine tartışmaları başladı. Masanın ortakları ile birlikte İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarının da cumhurbaşkanı yardımcılığı kararının alındığı 6’lı Masa’da, kabinede ‘kimin hangi görevi üstleneceği’ yeni gündem.

CHP’de Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin Hazine’nin başına geçmek istediklerini yazan Yeni Şafak’a göre, ikili arasında yaşanan rekabetin dışında kalan bir yarış ise DEVA ve İYİ Parti arasında sürüyor. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ekonominin tek patronu olarak ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı olmak istiyor.

BABACAN DA EKONOMİYİ İSTİYOR

Ali Babacan ekonomiyi isterken, İYİ Parti’nin ekonomi adaylığında ise İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erhan Usta ve Bilge Yılmaz’ın isimlerini ön plana çıkarıyor.

Olası 6’lı Masa iktidarında Hazine’nin ayrı bir bakanlık olarak yapılandırılması da gündemde. Bu noktada Babacan, Hazine’nin bakanlık olarak değil, ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısına bağlı biçimde örgütlenmesinden yana. Hazine bürokrasisinin gerçekte kime bağlı olacağına ilişkin tartışmalar genel merkezlerde sürmekte.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir