AB ülkeleri Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi hazırlıyor

Posted by

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesi ve nükleer silah kullanma tehdidinin akabinde yeni yaptırım paketi hazırlamaya ve Ukrayna’ya silah dayanağını artırmaya karar verdi.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Genel Heyeti için New York’ta bulunan AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını fevkalâde ve özel nitelikli toplantıya çağırdı.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan Borrell, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın da toplantının bir kısmına katıldığını ve yaşanan son gelişmelere ait bilgi paylaştığını söyledi.

Borrell, “Putin’in Ukrayna’yı yok etmeye çalıştığı çok açık. Askeri olarak başarısız olduğu için tüm ülkeyi farklı yollarla yok etmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Rusya’da kısmi seferberlik ilan edildiğini, işgal edilen Ukrayna topraklarında yasa dışı referandum düzenlenmesinin planlandığını anımsatan Borrell, ayrıyeten Rusya’nın nükleer silah başta olmak üzere kitle imha silahları kullanma tehdidinde bulunduğunu vurguladı.

Borrell, Rusya’nın aksiyonlarının dünya çapında barış ve güvenliği tehdit ettiğini, bunu besin ve güç fiyatlarını yükselterek önemli global sonuçlar doğurduğunu anlattı.

“Rusya’ya karşı ek kısıtlayıcı önlemler derhal teklif edilecektir.” diyen Borrell, bu yaptırımların öbür ortaklarla koordineli biçimde hazırlanacağını vurguladı.

Borrell, Ukrayna’nın legal müdafaa hakkını kullandığını anımsatarak, ülkenin milletlerarası kabul görmüş hudutları içinde yer alan işgal altındaki topraklarını kurtarabileceğini söz etti.

Ukrayna’ya gerektiği sürece askeri teçhizat tedarik edeceklerini anlatan Borrell, “Ukrayna ordusunu desteklemeye ve silah sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Borrell, Rusya’nın son açıklamalarının Ukrayna’ya sağlayacakları takviyesi değiştirmeyeceğini vurguladı.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar belirleyeceklerini vurgulayan Borrell, “Hem şahsî hem de sektörel yeni kısıtlayıcı tedbirler alacağız.” dedi.

Borrell, bir gazetecinin yaptırım paketi ve Ukrayna’ya askeri dayanağın ayrıntılarını sorması üzerine, “Hangi kişi, hangi dallar, nasıl bir ölçü olduğunu bilmek istediğinizi anlıyorum. Bugün alınan siyasi karardır.” tabirini kullandı.

Rus iktisadının yeni kısımlarını etkileyecek bir yaptırım paketi üzeinde çalışacaklarını anlatan Borrell, yeni yaptırımların teknoloji alanını ve yeni şahısları kapsayacağını söyledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.