ABD, bir İranlı’yı eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Jon Bolton’a suikast planıyla suçladı

Posted by

Adalet Bakanlığının internet sayfasındaki yazılı basın bildirisinde, “İran İslam İhtilal Muhafız Kolordusu üyesi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanını öldürme planıyla suçlanıyor. Sanık, muhtemelen Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de öldürülmesine misilleme olarak, cinayeti gerçekleştirecek bireyleri kiralamak İçin İhtilal Muhafızları ismine çalıştı.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında mahkeme dokümanlarına dayanarak, Ekim 2021’den itibaren, İran İslam İhtilal Muhafızları ismine çalışan 45 yaşındaki Shahram Poursafi isimli şahsın, Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani’nin vefatına misilleme olarak, John Bolton’u öldürmeleri için başşehir Washington civarındaki kimi bireylerle pazarlık ettiği bildirildi.

Savcıların iddianamesinde, tıpkı vakitte Mehdi Rezayi olarak da tanınan İranlının, muhafazakar dış siyaset uzmanı ve İran konusunda çok tutucu olan Bolton’u Washington yahut Maryland’de öldürecek birini kiralamak için 300 bin dolar teklif ettiği öne sürüldü.

Bakanlığın sayfasındaki bildiride FBI’ın Lider Yardımcısı Larissa L. Knapp’in, “İran’ın tehdit olarak gördüğü ABD’deki bireylere suikast düzenleme geçmişi var, lakin ABD Hükümetinin vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit edenlerden hesap sorma konusunda daha uzun bir geçmişi var.” sözü yer aldı.

Bakanlık vazifelileri, Washington’daki federal mahkemede açılan cürüm duyurusunda ismi geçen Poursafi’nin şu an ABD dışında olduğu, yakalanması durumunda milletlerarası bir cinayet planına maddi takviye sağlamaya çalışmaktan yargılanacağı bilgisini paylaştı.

ABD’nin 44’üncü Lideri Barack Obama devrinde İran’la imzalanan nükleer mutabakata karşı çıkan Bolton, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlığını misyonundan 17 ay içinde istifa etmiş, daha sonra vazife müddetince şahit olduğu olayları bir kitapta anlatmıştı.

Yarı resmi İranlı Öğrenci Haber Ajansına (ISNA) nazaran, 21 Nisan 2022’de, İhtilal Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Kumandanı Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve birtakım imtiyazlar karşılığında ABD akınında öldürülen Kasım Süleymani’nin intikamını almaktan vazgeçme teklifinde bulunduğunu lakin intikam planlarının kesin olduğunu söylemişti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.