Abdullah Gül’den parlamenter sistem ve laiklik çıkışı

Posted by

2023 seçimlerine bir yıldan az müddet kala siyaset kulisleri hareketli günler yaşıyor. 6’lı masa ortak bir adaydan uzak, partiler bir bir kendi ismi ve logosuyla katılma kararı alırken bu belirsizlik ortamında bir devir millet ittifakı için lisanlardan düşmeyen Abdullah Gül sessizliğini bozdu. 6’lı masanın son raddede ortak aday olarak üstünü çizdiği Gül birtakım yerlere yeni bildiri ve sinyaller verdi.

KARAR muharriri Mehmet Ocaktan’ın sorularını yanıtlayan Abdullah Gül AK Parti hükümetini eleştirirken 6’lı masanın yürüttüğü ortak çalışmaların bedelli olduğunu söz etti.

6’LI MASANIN PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMASINA ÖVGÜ

Gül, CHP, Uygun Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve DEVA Partisi’nin uzun vakittir süren “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışmalarını destekleyerek “Parlamenter sistemle ve temel siyasi, tüzel bahisler hakkında yaptıkları açıklamalara baktığımda hakikat, ileri demokrasilere yakışan unsur ve prensipleri ortaya koyduklarını görüyorum ve çalışmaları çok bedelli buluyorum. Lakin değerli olan bunların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği.” dedi.

“AK PARTİ DİREKT SAPTI”

Başkan Erdoğan’ın Davutoğlu ve Babacan için “Onlar o makamlara kendileri layık oldukları için gelmediler.” kelamını isim vermeden eleştiren Gül kendi olduğu periyodu “O vakit bütün bürokraside meslek mesleklerinde yetişmiş, başarılarıyla dikkat çekmiş bireyleri getirdik ve onlarla çalıştık. Onlar da daima doğruları yaptılar. Başarımızda bürokrasinin büyük katkısı oldu. Doğrusu sapmayı burada görüyorum.” kelamlarıyla söz etti.

LAİKLİK MESAJI

Gül bilinen muhafazakar imajından sol cenaha daha seküler sinyaller vererek “Dini büsbütün hayatın dışında tutmak diye bir şey gerçekçi değil. Burada değerli olan şey şu, dini bir araç olarak kullanmaktan uzak durmak. Zira din, vakitlerin, yerlerin çok ötesinde bir konu, inanç. Siyaset ise konjonktürel bir yapı.” bildirisini verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.