Akdeniz’de kurtarılan 900’den fazla göçmen gemilerde bekliyor

Posted by

Alman STK “Sea-Watch”un farklı operasyonlarda kurtardığı 313 kişi, bir öteki Alman STK “Sea-Eye”ın kurtardığı 483 göçmen ve İspanyol STK “Salvamento Maritimo Humanitario”nun kurtardığı 112 kişi olmak üzere 908 sistemsiz göçmen, Avrupa devletlerinin kendilerini kurtaran STK gemilerine limanlarını açması için denizde bekliyor.

Söz konusu STK’ler, Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla, bölgeye en yakın Avrupa Birliği (AB) üyesi İtalya ve Malta başta olmak üzere Avrupa ülkelerine göçmenleri tahliye edebilmeleri için kendilerine limanlarını açma daveti yaptı.

STK’ler, sistemsiz göçmenlerin bir kısmının bir haftadan fazla müddettir denizde olduğuna dikkati çekerken göçmenlerin korunma hakkı olduğunu vurguladı.

Diğer yandan İtalya İçişleri Bakanlığının bilgilerine nazaran, yıl başından bu yana deniz yoluyla İtalya’ya ulaşan sistemsiz göçmenlerin sayısı 24 bin 507 oldu. Geçen yıl birebir periyotta bu sayı 19 bin 118’di.

– Akdeniz’deki sistemsiz göç sorunu

Akdeniz’in İtalya, Malta ile Libya ortasında kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan sistemsiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

Deniz ve hava şartlarının âlâ seyrettiği günlerde kelam konusu güzergahta göç hareketliliği ağırlaşıyor.

Denizde yardım daveti yapan sistemsiz göçmenleri, Avrupalı devletler yerine ekseriyetle Avrupa menşeili sivil toplum kuruluşları kurtarıyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da birinci ayak bastıkları yer, İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara kesimi Lampedusa Adası ya da Malta oluyor.

Söz konusu rotada vakit zaman trajediler de yaşanıyor. Teknelerin alabora olması sebebiyle ya da göçmenlerin kalabalık nedeniyle havasızlıktan öldüğü hadiseler de kaydediliyor.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.