Akdeniz’in taban su sıcaklığı 49 dereceye ulaştı!

Posted by

Son 1 haftada başşehir Ankara’da tesirli olan sağanak yağış nedeniyle oluşan sel felaketlerinde 4 kişi hayatını kaybetti. Ayrıyeten Haziran ayında olunmasına karşın ülkenin birçok yerinde sel felaketleri yaşandı. Türkiye’nin en sıcak vilayetlerinden olan Adana’da da sel felaketi nedeniyle geçen gün Kozan ilçesinde birçok mesken, iş yeri ve araç ziyan gördü.

İklim değişikliği tesirinin her geçen gün hissedildiği Türkiye’de uzmanlar, dere yataklarının imara açılması nedeniyle şiddetli yağışlarda, felaket yaşandığını söyledi.

“DOĞAL AFET DEĞİL, DOĞAL OLAYLAR VARDIR”

Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Merkez Onur Heyeti Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Melih Baki, ‘Doğal afet’ diye bir kavramın olmadığını söyleyerek, “Doğal afet diye bir olay yoktur. Bu türlü bir tarifi kabul edemeyiz. Doğal afet değil, doğal olaylar vardır. Doğal olayları afete çeviren bir kenti yönetim eden zihniyetlerdir. Bir kenti yönetim eden yetkililer evvel o kentin tarih boyunca yaşamış olduğu olaylardan ders çıkartmalı. Dere yatakları imara açılmaz. Tabiat, yaşayan bir varlıktır” diye konuştu.

Dere yataklarının tabiatın boşaltım sistemi olduğunu anlatan Baki, “Bağırsaklar insanın nasıl boşaltım sistemiyse dere yatakları da tabiatın boşaltım sistemidir. Onları kapatıp imara açarsanız tabiat bunun bedelini ödetir. Daha evvel yüzlerce kez söylememize karşın bir adım atılmadı. Lakin şu anda ülkemizde fazla şiddetli olmamasına karşın kentleri su bastı. Beşerler hayatını kaybetti. Bu kabul edilemez” tabirlerini kullandı.

“ŞU ANDA İSTİKRARSIZ BİR İKLİM VAR”

Akdeniz’in taban su sıcaklığının 2 senede 16 dereceden, 49 dereceye ulaştığını söyleyen Melih Baki, “Bu ısınma artık Karadeniz’e yayıldı. Bu ısınma sonucu çok derecede buharlaşma oluyor. Onu da hava akımları nereye sürüklerse orada yağmur yağıyor. Şuanda istikrarsız bir iklim var. Heyelanlar meydana geliyor. Türkiye’deki dağlar her sene 6-7 santimetre yükseliyor. Bir kenti yönetim edecek olan yetkililer o kentin tarih boyunca yaşadığı doğal olayları incelemesi lazım. İnsan hayatından daha kıymetli bir şey yoktur” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.