Almanya’da kredi kartıyla ödemelerde sorun ortaya çıktı

Posted by

Almanya’da halk, banka ve kredi kartıyla ödemelerde meselelerle karşılaşıyor.

Ülkede 4 gün evvel ortaya çıkan ve yazılım yanlışı nedeniyle yaşandığı belirtilen sorun, çok sayıda market ve satış mağazasındaki alışverişlerde nakit paraya geçilmesine yol açtı.

“Önemli kısıtlamalar yaşıyoruz”

Ödeme hizmeti sağlayıcısı Payone, daha evvel yaptığı açıklamada, “Diğer şebeke operatörleri üzere şu anda üretici Verifone’dan H5000 kartlı ödeme terminalleriyle yapılan süreçlerin işlenmesi konusunda ülke çapında değerli kısıtlamalar yaşıyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

ALDI, Edeka üzere ülkenin kıymetli mağaza zincirleri de müşterilerine şubelerinde kartla ödemelerde zahmet yaşanabileceğini duyurdu.

Başka birtakım market ve mağazalar ise hiçbir sorun yaşamadan dijital alışverişe devam ediyor.


Sorun devam ediyor

Alman Bankalar Birliği, süreç dışı kalan terminallerin, Almanya’da kullanılan tüm aygıtların sırf küçük bir kısmını oluşturduğunu kaydetti.

Kartla ödeme alamıyorlar

Almanya genelinde faaliyet gösteren Türk marketler ve işletmeleri de kısmen tıpkı meseleyle karşı karşıya kaldı. Berlin’de faaliyet gösteren International Market, 4 gündür kartlı ödeme servisi sunamıyor.

Kasa kısmında “Kartla ödeme almıyoruz” bilgilendirmesi yapmak zorunda kalan Türk marketi yetkilileri, müşterilerin bu durumdan çok hoşnut olmadığını belirtti.

“Ne vakit düzelir, bilmiyoruz”

Market çalışanı Hacer Dişli, “Hemen çabucak her 2-3 müşterimizden biri kartla ödeme yapmak istiyor. Lakin ne yazık ki olmuyor. Ana sistemde bir sorun var. Ne vakit düzelir, onu da bilmiyoruz.” dedi.


“Müşteriler sinirleniyor”

İHA’nın haberine nazaran, birtakım müşterilerin kartla ödeme yapamayınca sonlandığını söyleyen Dişli, “Aslında haklılar, kartla ödeme diye alışılmış bir durum var. Artık iptal olunca sinirleniyorlar. Yanlarında yerine nazaran para olmayabiliyor.

Para almak için meskenlerine yahut bankalarına gidiyorlar. Hatta daha ileri gidip, almak istediği eşyaları önümüze fırlatıp gidenler de oluyor.

“Hiç kimse mutlu değil”

Yetkili servisleri arıyoruz, lakin kayıtta ‘sabırlı olun’ deniyor. Lakin 3-4 gün oldu ve hala bir ilerleme yok. Bu durumdan hiç kimse mutlu değil.” biçiminde konuştu.

Berlin’de faaliyet gösteren İstanbul Market yetkilileri ise problemden etkilenmediklerini, kartla ödeme almaya devam ettiklerini açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.