Apple AirTag, bu defa de cinayete karıştı

Posted by

Apple’ın, geçtiğimiz yıl tanıttığı yeni eşya izleyici modeli AirTag, şirketin yazılımları ve hizmetleriyle birlikte çalışıyor.

Apple’ın iOS’taki “Find My” uygulaması içindeki öğeleri izlemenize imkan tanıyan AirTag, anahtarlar yahut cüzdanlar üzere öğeleri izlemek için kullanılıyor ve eşyanızdan uzaklaştığınızda yahut kaybettiğinizde size bildirim gönderiyor.

Takip emelli kullanılıyor

Son vakitlerde bu cins takip aygıtlarının berbata kullanımı hayli artmış durumda. Örneğin geçtiğimiz haftalarda, ABD’nin Arkansas Eyaleti’nde yaşayan bir bayanın arabasına AirTag yerleştirilmiş ve gizlice takip edilmişti.

ABD’de yaşayan Lübnan asıllı model Brooks Nader ise Apple’ın AirTag aygıtı ile gizlice takip edildiğini duyurmuş ve bu türlü bir eser çıkardığı için Apple’a sitem etmişti.

Şİmdi de cinayet vakası

ABD’de yaşayan bir bayan, geçtiğimiz hafta erkek arkadaşını bir barın dışında, arabası ile öldürdüğü argümanıyla göz altına alındı.

Polise konuşan bir şahit, kurbanın aldatma ile suçlandığını ve pozisyonunu izlemek için bir Apple AirTag kullanıldığını argüman etti.

Şimdiye kadar birçok bayan, barlarda çantalarına AirTag’lerin atıldığını bildiriyor. Piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, ABD’deki sekiz polis departmanı bayanların sahip olmadıkları AirTag’ler tarafından takip edildiğini bildiren 50 hadiseyi inceledi.

Apple ise geçtiğimiz günlerde düzenlediği geliştirici konferansında, tacizci kurbanlarını düşünerek tasarlandığını söylediği Güvenlik Denetimi isimli yeni bir iPhone özelliğini açıkladı.

Güvenlik Denetimi, iPhone sahiplerinin zımnilik ayarlarını daha süratli sıfırlamasına ve Find My uygulaması aracılığıyla istenmeyen taraflarla pozisyon datalarının paylaşımını durdurmasına imkan tanıyor.


Kötüye kullanımı artıyor

Apple’ın takip rozeti AirTag, tüm tedbirlere karşın makûs gayeler için kullanılmaya devam ediyor. ABD’de açıklanan datalara nazaran, hırsızlar tarafından satın alınan AirTag’ler, birkaç ay öncesine nazaran otomobil takibi için daha fazla kullanılıyor ve böylelikle pozisyon takibi yapan hırsızlar arabası çarçabuk çalabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.