Avdagiç’ten OVP açıklaması: İş dünyasının amaçlarıyla birebir örtüşmektedir

Posted by

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) eylül ayı olağan meclis toplantısında konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye ekonomisi ve açıklanan 2023-2025 Orta Vadeli Programı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2021’de başta gelişmiş ekonomiler olmak üzere çok sayıda ülkenin, daralmaya tepki olarak kapsamlı teşvik paketleri uygulamaya koyduğunu belirten Avdagiç, “Ancak bu parasal genişlemenin geri çekilmesinde yavaş kalınması, küresel çapta tırmanışa geçen enflasyonu besleyici bir işleve dönüştü. Türkiye ekonomisi, salgın şartlarında dünyanın geneline göre daha olumlu bir performansı sergiledi.” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin daha fazla üretim yoluyla dünya ekonomisindeki payını artıracak potansiyel ülkeler içinde ilk sıraya yerleştiğini aktaran Avdagiç, “Bu, Türk özel sektörünün gayreti ve hükümetin desteğiyle gerçekleşti. Türkiye ekonomisi hızlı bir büyüme içindedir. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde de yüzde 7,6 gibi oldukça yüksek bir büyüme performansı ortaya koyduk. Türkiye, üretim ve ihracat altyapısı ile gücü bakımından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu, özellikle pandemi döneminde net bir şekilde ortaya koydu. İhracatımız, 2021 yılında yüzde 33 artışla 200 milyar dolar sınırını aşıp 225,2 milyar dolara ulaştı.” ifadelerini kullandı.

“Düşük enflasyon, kalkınma ve toplumsal refahın anahtarıdır”

İTO Başkanı Avdagiç, küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin arttığı bir dönemde açıklanan 2023-2025 Orta Vadeli Programı’nın önümüzdeki dönemin temel politikaları hakkında ipuçları verdiğini aktararak, şunları kaydetti: “Orta Vadeli Program’ın temel amacı, iş dünyasının amaçlarıyla birebir örtüşmektedir. İnanıyoruz ki temel hedefler ile buna yönelik politikalar da birbiri ile uyum içinde olacaktır. Bu çerçevede makro değişkenler arasındaki korelasyon yakından izlenmeli, gelişmelere karşı hızla tepki verme/önlem almaya devam edilmelidir. Bu noktada hükümetin yüksek enflasyonu düşürmeye yönelik kararlı tutumunu önemsiyoruz. Düşük enflasyon, kalkınma ve toplumsal refahın anahtarıdır. Bu yöndeki kararlı tutumun sürdürülmesi, fiyat istikrarını bir an önce sağlayacak tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi, beklentilerimiz arasında.”

Çırak ve kalfa sayısı 4 kat

Mesleki eğitime ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Avdagiç, katsayı uygulamasının kaldırılması sonrasında mesleki eğitimi özendirmek için ciddi teşvik çalışmaları yapıldığını söyledi.

Bunun sonuçlarının nihayet alındığını aktaran Avdagiç, “Memnuniyetle öğreniyoruz ki bugün Türkiye’deki çırak ve kalfa sayısı 4 kat artarak 750 bine doğru tırmanıyor. Reel sektörün ihtiyaçlarının karşılanması, öğrencilerimizin teori ve pratiği birleştirmeleri bakımından çok önemli bir yola girildiğini görüyoruz. Mesleki eğitime yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu Yazılımı Projesi gibi projeler hem iş dünyasının hem de eğitim tarafının derdine derman buluyor. Bu tür çalışmalar çok önemli çünkü sanayileşmemizin hedefine ulaşması, gerçekten çağını yakalayan bir ülke olmamız, müreffeh Türkiye hayalinin gerçekleşmesi ancak mesleki eğitimle mümkün olacaktır.” açıklamasını yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.