Babacan’dan Seyahat Davası dilekçesi: Mağdur değilim, ismimi çıkarın

Posted by

Seyahat Davası’nda “müşteki” sıfatıyla yer alan DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve DEVA Partisi Teşkilat İşleri Lideri Sadullah Ergin, isimlerinin mağdurlar ortasından çıkarılması için mahkemeye dilekçe verdi

Bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine nazaran Babacan avukatı Hüseyin Kaderoğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine verdiği dilekçede müvekkilinin mağdur yahut hatadan ziyan gören sıfatının olmadığını söyledi.

Kaderoğlu, “yargılama konusu edilen hata isnatları ortasında ‘hükümete karşı suç’ olması hasebiyle Ali Babacan’ın isminin evrakta yer aldığını varsayım ettiklerini” ekledi. Bu durumu Ali Babacan’ın birçok kere medyada beyan ettiğini söz eden Kaderoğlu müvekkilinin soruşturma ve kovuşturma evrelerinin hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu, ziyan gördüğünü, yargılanan şahıslardan şikayetçi olduğunu belirtmediğini söyledi.

Buna rağmen gerekçeli kararda Ali Babacan’ın isminin olduğunu belirten Kaderoğlu, müvekkilinin isminin listeden çıkartılmasını istedi. “Dosyada müvekkilimin iradesi hilafına yer alan ‘mağdur’ sıfatının kaldırılmasını talep ederim” dedi.

HÜKÜMET ÜYELERİNİN TAMAMI ‘MAĞDUR’ OLMUŞTU

Gezi Davası’nda savcılık, devrin hükümet üyelerinin tamamını mağdur olarak iddianameye yazmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan o devrin bakanlar şurası üyeleri Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı Sadullah Ergin de iddianamede mağdurlar ortasında yer alıyordu.

Davutoğlu ve Babacan, kendi haberleri olmadan savcılığın isimlerini mağdur olarak yazdığını açıklamıştı. Nisan ayında Seyahat Davası’nda mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay, Mücella Yapan, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18 yıl mahpus cezası vermişti.

Gezi tutuklularının aileleri, yargılama süreci boyunca Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a mağdur olmadıklarına yönelik resmi müracaat yapmaları davetinde bulunmuştu. Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde mahkemeye bir dilekçe göndererek o periyot Seyahat olaylarından mağdur olmadığını belirtmiş ve iddianameden isminin çıkartılmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.