Bakan Varank’tan tahıl muahedesini kendine mal etmeye çalışan muhalefete: Hayret ki ne hayret

Posted by

Bakan Varank, Giresun Üniversitesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen “DOKAP-DOKA Projeleri Toplu Açılış ve İmza Töreni”nde konuştu.

“Türkiye tahıl krizinde de tarihi bir rol oynadı”

Bakan Varank, Karadeniz’in karşı kıyılarında bir müddettir devam eden Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşa değinerek, bu savaşın getirdiği mevt ve gözyaşlarının yükünün her geçen gün arttığına işaret etti.

Bunun yanında savaşın Kovid-19 salgını ile sarsılan ve salgının tesirlerini atlatmaya çalışan ekonomileri yeni çıkmazlara sürüklediğini belirten Varank, “Riskleri ve öngörülemezliği artırmıştır lakin en değerlisi Rusya-Ukrayna savaşı biliyorsunuz dünyayı bir besin krizine yanlışsız sürüklüyordu. Birçok ülke dünyanın tahıl ambarı Ukrayna’dan ithal ettikleri tahıllarla yıl boyunca nüfuslarını besliyor. Türkiye savaşın başından beri izlediği dış siyaset sayesinde savaşın iki tarafının güvenebileceği tek ülke olarak bu tahıl krizinde de tarihi bir rol oynadı.” diye konuştu.

“Bu tarihi başarıyı bir tek bizim ülkemizdeki muhalefet görmezden geliyor”

Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru muahedesinin, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılı dış siyasetinin bir sonucu olarak tüm dünyadan takdir gördüğünün altını çizen Varank, şöyle devam etti:

“İmza merasiminde BM Genel Sekreteri Guterres ‘Bu muahede Erdoğan sayesinde oldu’ diyerek hakkını teslim ediyor ancak gelin görün ki tüm dünyanın alkışladığı, tüm dünyanın takdir ettiği bu tarihi başarıyı bir tek bizim ülkemizdeki muhalefet görmezden geliyor. Düşünün milyarlarca insanın aç kalmasına neden olacak bir kriz var, dünyada diğer hiçbir ülkenin sergileyemeyeceği bir tavırla bu krizi sizin ülkeniz tahlile kavuşturmuş lakin ülkenizdeki muhalefet bırakın mutlu olmayı işe bir kulp takmak için de elinden geleni yapıyor. Bir tane vekil çıkmış ‘Bu mutabakat Montrö’nün eseridir’ diyor. Diğer birisi çıkmış Meclis açıldığında Lozan Antlaşması’nın bayram ilan edilmesi için kanun teklifi vereceklerini söylüyor. Hayret ki ne hayret. Biliyorsunuz son devirde hükumetimizin icraatlarını kendilerine mal etmeye çalışanları oldu. Tüm dünyanın takdir ettiği tahıl muahedesini da kendilerine bu biçimde mal etmeye çalışmaları aslında tam bir kara mizah konusu. Lakin tüm dünya şunu çok düzgün biliyor ve diyor ki düzgün ki Türkiye var, güzel ki Erdoğan var.”

Varank, “Maazallah bu savaş sırasında hasbelkader bu ülkenin idaresinde öbürleri olsaydı Türkiye bu türlü bir rol oynayıp bu türlü global bir krizi çözme konumunda olabilir miydi? Bence olamazdı. Emin olun bu sorunun yanıtını milletlerarası topluluk çok âlâ biliyor, ben inanıyorum ki milletimiz de çok âlâ biliyor ve notunu da ona nazaran veriyor.” sözünü kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.