Bilim insanları, soyu tükenmiş Tazmanya Kaplanı’nı gen düzenleme yoluyla geri getirmeyi planlıyor

Posted by

Getty Images

Bilim insanları, 1930’larda jenerasyonu tükenen Tazmanya Kaplanı’nı gen düzenleme metoduyla dünyaya kazandırabilmek için milyonlarca dolarlık bir proje başlattı. 

Köpeği andıran hızı ve sırtındaki çizgileriyle ender bir görünüme sahip olan Tazmanya Kaplanı’nın evvel çok avlanma nedeniyle jenerasyonu tükenmişti. Son hayvan da 1936 yılında Hobart’taki Beaumaris Hayvanat Bahçesi’nde ölmüştü. 

Şimdi ABD ve Avustralya’daki 50 bilim insanından oluşan bir takım süreci aksine çevirmeyi umuyor. 

Bilim insanları emsal DNA’ya sahip bir çeşitten evvel kök hücreler alacaklar ve gen düzenleme teknolojisi ile Tazmanya Kaplanı’nın kök hücrelerine dönüştürmeye çalışacaklar.

Bu hücrelerden bir embriyo üreten bilim insanları daha sonra taşıyıcı olan öteki bir hayvan aracılığıyla Tazmanya Kaplanı’nı geri getirmeyi deneyecekler.

Her adımın, büyük bir bilimsel atılım manasına geleceği kaydediliyor.

Projeyi, Melbourne Üniversitesi ve kuşağı tükenen tipleri tekrar hayata döndürme ile ilgili çalışmalar yürüten ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Colossal birlikte gerçekleştirecek.

Melbourne Üniversitesi, 5 milyon dolarlık bağış sayesinde gen düzenleme laboratuvarı kuruyor.

Bilim insanları, Tazmanya Kaplanı’nın genomunu, cinsin güzel korunmuş genç bir üyesinin kalıntıları sayesinde halihazırda sıralamıştı. 

Ekibin başındaki Profesör Andrew Pask, bunun Tazmanya Kaplanı’nı türetmek için gereken “tam bir prototip” olduğunu söylemişti.

Etobur olan çeşit, bir vakitler Avustralya’da yaygındı, lakin varlığı 18. yüzyılda Tazmanya ile sınırlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.