Borsada ‘yukarı adıma’ devam

Posted by

Borsa İstanbul BIST 50 endeksinde yer alan paylarda çarşamba günü ve dün olduğu üzere bugün de açığa satışta üst adım kuralı uygulanacağını açıkladı.

Borsa İstanbul’dan KAP’a gönderilen açıklamada şu bilgiler yer aldı:
BIST 50 Endeksinde yer alan hisselerde 14/09/2022 ve 15/09/2022 tarihli seanslarda getirilen açığa satış süreçlerinde üst adım kuralının 16/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna nazaran; açığa satış süreci yapılabilen hisselerde açığa satış süreci, açığa satışa husus olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen süreç fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Lakin, açığa satışa bahis olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir evvelki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış süreci en son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra tıpkı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ait buyrukların de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi konusunda gerekli dikkat ve ihtimamın gösterilmesi kıymet arz etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.