Bu Yol Kahve Lekesini Anında Çıkarıyor! İşte Kahve Lekesini Çıkarmanın En Kolay Yolu

Posted by

Bazen şöyle olur: oturmuş bir fincan kahvenin tadını çıkarırken birdenbire sıcak sıvının bir kısmını kazara koltuğunuza dökersiniz. Sonuç: berbat kahverengi bir nokta. Artık ne olacak? Bu adımlarla koltuğunuza dökülen kahve lekesini basitçe çıkarabilirsiniz. Lekeyi aşağıdaki yollardan biriyle mümkün olan en kısa müddette temizlemek kıymetlidir.

ADIM 1: KAPAKLARI ÇIKARIN

Mümkünse, lekenin bulunduğu minderden kılıfı çabucak çıkarmak en uygunudur. Bu lekenin büyümesini maniler. Kanepenizde bu mümkün değilse bu adımı atlayabilirsiniz.

ADIM 2: NEMİ ÇIKARIN

Dökülme meydana gelir gelmez, üzerine bir havlu sürerek nemi çıkarmak kıymetlidir. Boyalı gereç lekeyi kötüleştirebileceğinden beyaz bir bez kullanmak en uygunudur.

ADIM 3: KAHVE LEKESİNİ DURULAYIN

Mümkünse, minder örtüsünü yahut tüm minderi beş dakika boyunca soğuk akan bir musluk altına yerleştirin. Lekenin daha az görünür hale geldiğini fark edeceksiniz!

Minder örtüsünü çıkaramıyorsanız, durulamak yerine direkt kabartma tozu ve tuzu da lekenin üzerine serpip otuz dakika bekletebilirsiniz.

4. ADIM: TEMİZLEME

Kahve lekesini koltuğunuzdan çıkarmak için sıvı deterjan kullanabilirsiniz, lakin lekeyi daha da kötüleştireceğinden çamaşır suyu içermediğinden emin olun. Leke üzerine biraz deterjan dökün ve on dakika boyunca emmesini bekleyin. Bu metot sadece minder kılıfını çıkarabiliyorsanız geçerlidir, zira on dakika sonra lekeyi otuz dakika boyunca ılık suda bekletmeniz gerekir.

Kabartma tozu kullanıyorsanız, emmesi için bir müddet bırakın.

ADIM 5: TEKRAR DURULAYIN

Islattıktan sonra kahve lekesi tekrar durulanmalıdır. Leke büyüyebileceğinden yahut renginin solmasına neden olabileceğinden lekeyi ovalamayın. Leke üzerine kabartma tozu serptiyseniz, artık elektrikli süpürgeyle çıkarmanın vakti geldi.

ADIM 6: LEKE ÇIKARICI

Yukarıdaki prosedürler işe yaramadıysa, leke çıkarıcı kullanmak makul olacaktır. Deterjanın emmesi için vakit tanıyın ve akabinde minder kılıfını yahut tüm minderi çamaşır makinenizde yıkayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.