CHP’li Ali Yetenekli Başarır, Taşkesenlioğlu’na sordu: ‘Başka hangi vatandaşlığa sahipsiniz?’

Posted by

Gazetemiz müellifi Tuncay Mollaveisoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Anında Manşet programı Didim Amfi Tiyatro’da gerçekleşti. CHP Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır, Didim Belediye Lideri Ahmet Deniz Atabay, televizyon programcısı Metin Uca ve gazeteci Sedef Kabaş’ın konuk olduğu programda gündemdeki son mevzular değerlendirildi.

Uca, şenliklerin iptal edilmesini ve Gülşen’in tutuklanmasını, “Belli şeylerin örtülmesi gerekiyor. Misal, 3.66 trilyon yaklaşık 20 yıl boyunca iktidar destekcisi şirketlere aktarılmış. Bu türlü bir ortamda gündemin saptırılması, ortaya bir ses bombasının atılması gerekiyor” sözleriyle yorumladı. Uca olayın “kurgu” olduğuna dikkat çekerek bu müddet zarfında ekonomik krizin unutulduğunu vurguladı ve Türkiye’de demokrasi eksikliğinden kelam etti.

“TEMİZ ELLER OPERASYONU”

Suç örgütü önderi Sedat Peker’in “Gazetecilik dersi” verdiğine dikkat çeken Uca, “Sedat Peker, boş konuşmuyor. Gerçek demokraside müdafaa altına alınması lazım. Çok önemli savlar var. Sonuçta; Peker’in her söylediğinin hakikat olduğu, evraklı olduğu ortaya çıktı. Savcıların yapmadığını, yapamadığını bugün Sedat Peker yapıyor. Bu Türkiye’ye özel bir durum olabilir. Pak eller operasyonu lazım. Diğer bir temizlenme yolu da görünmüyor” diye konuştu.

85 MİLYONA TEHDİT

Türkiye’de hukuk nizamını eleştiren CHP’li Başarır, toplumdaki en büyük temel düşüncenin bu hukuksuzluk olduğuna dikkat çekti. “Türkiye artık bir polis devleti haline geldi” diyen Başarır, “Türkiye Cumhuriyeti artık bir kanun devleti değil. ‘Süleyman Soylu kesinlikle yargılansın’ dediğim için hakkımda soruşturma açıldı. Cürmüm bu. Süleyman Soylu’ya ‘yargılansın’ dediğim için onu tehdit etmişim. Pekala siz Gülşen’i tutuklayarak 85 milyonu tehdit etmiyor musunuz? Onlara bir bildiri vermiyor musunuz? diye sordu. AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun bir görüntüsünde “Cumhuriyetle 100 yıllık bir hesaplaşmamız var” kelamlarını paylaşan Başarır, “Senin alışılmış ki Cumhuriyetle bir badiren olur. Zira Cumhuriyet ve kıymetleri yaşadığı sürece bu ülkeyi soyamazsın sen” diyerek cevap verdi.

Kabaş’ı ve Gülşen’i tutuklayan hâkimin Osmaniye’de yalnızca altı gün misyon yaptıktan sonra İstanbul’a atandığını anlatan Başarır, “Yargıtay’a atanan İrfan Fidan bir gün orada kaldı. Sonra Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Yargıtay üzere bir kurum hülle yeri olarak kullanıldı. Soylu’nun yardımcısı Saygıdeğer İnce, Sayıştay üyesi oldu. Çok fazla kalmayacak o da Anayasa Mahkemesi’ne gidecek” dedi.

“HER TARAFLARI YALAN”

Erdoğan’ın Kütahya mitingindeki 2023 seçimlerini Büyük Taarruz’a benzetmesini kınayan Başarır, “Böyle bir cumhurbaşkanı bu ülkeye yakışmıyor. TCK 216’dan biri yargılanacaksa bu Erdoğan’dır. Biz düşman değiliz. Bize oy vermeyen de düşmanımız değil” dedi. CHP’li vekil daha sonra Süleyman Soylu’nun kimi kabahatlerle yargılanan beşerlerle çekildiği fotoğrafları gösterdi.

Peker’in argümanlarının baş rolünde olan AKP’li Zehra Taşkesenlioğlu ve Meclis Lideri Mustafa Şentop’a soru soran Başarır, “Taşkesenlioğlu T.C. vatandaşlığından diğer hangi vatandaşlığa sahiptir? Çıkın söyleyin. İpucu vereyim Bodrum’a yakın bir ülke. Halkımıza söylüyorum, bunlara inanmayın, bunlar gerçek Müslüman değil. Her tarafları palavra ve talan” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.