CHP’li Faik Öztrak: ‘Bu yıl faiz ödemesi alınan 240,4 milyar lira ödeneğe 89,4 milyar lira ek ediliyor; bu bir rekor’

Posted by

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile dün TBMM Başkanlığı’na sunulan ek bütçeye ait kanun teklifini kıymetlendirdi.

Öztrak, toplumsal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“SEBEP OLDUKLARI ENFLASYONU EK BÜTÇEYE MÜNASEBET GÖSTERDİLER

Mızrak çuvala sığmıyor. 2022 bütçesinin ömrü 6 ay bile sürmedi. ‘Faiz sebep, enflasyon netice’ diyerek döviz kurunu ve enflasyonu arşa çıkaranlar, artık çıkmış hiç sıkılmadan ‘enflasyon sebep, tutmayan bütçe netice’ diyor. Enflasyon canavarını bilerek, isteyerek uyandırıp Türkiye’yi enflasyon liginde şampiyonlar ligine sokanlar, Ek Bütçe Kanunu’na mazeret yazarken bari sebebi oldukları bu yıkım için milletten bir özür dileseydi.

FAİZ ÖDEMESİ İÇİN ALINAN 240,4 MİLYAR LİRA ÖDENEĞE 89,4 MİLYAR LİRA EK EDİLİYOR. BU BİR REKOR

Milletimizi perişan etme kıymetine yandaşların, beslemelerin, oligarkların arşa çıkmış borçlarını enflasyon canavarına yedirerek eritmeye çalışanlar, artık ek harcama yapabilmek için TBMM’nin kapısını çalıp yetki istiyor. Bütçe, bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Bunların tercihi millet değil, yandaş ve faiz lobileri. Ek bütçede, faiz lobilerinin daha da ihya edilmesi unutulmamış. Bu yıl faiz ödemesi için alınan 240,4 milyar lira ödeneğe 89,4 milyar lira ek ediliyor. Bu bir rekor.

‘TEK KURUŞ MALİYETİ OLMAYACAK’ DEDİKLERİ KKM İÇİN EK BÜTÇEYE 40 MİLYAR TL

Hazine ve Maliye Bakanı’nda hiç sıkılma yok. Bakan, ‘KKM’nin Hazine’ye tek kuruş maliyeti olmayacak’ diyordu. Fakat bütçe kanununda olmayan ödenek tertibinden, KKM için şu ana kadar 21 milyar TL ödeme yaptılar. Artık de KKM için ek bütçeye 40 milyar TL ödenek koymuşlar. Bu haliyle yılın geri kalanında KKM için sonlu bir ödenek kalıyor. Döviz kuru alıp başını giderken bunun tutması çok sıkıntı.

BÜTÇE BİLE YAPAMAZ HALDESİNİZ, SANDIĞI GETİRİN

Döviz kurunu bu saçma sapan siyasetlerle nasıl tutacaksınız? Anlaşılan ya faizleri artıracaksınız ya da erken seçim kararı alacaksınız. Getirilen ek bütçe, Türkiye iktisadının yönetilmediğini, savrulduğunu açıkça göstermiştir. AK Parti ve Cumhur İttifakı, artık bütçe bile yapamaz hale gelmiştir. Yapılması gereken belirlidir; milletin hakemliğine başvurmak. Emanetin ehline teslimini sağlamak.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.