Çin, petrol fiyatının 130 doları aşması durumunda akaryakıt fiyatlarını sübvanse edecek

Posted by

Çin hükümeti, rafine edilmiş petrol eserlerinin inançlı ve istikrarlı biçimde arzını sağlamak, gerçek iktisadın işletme maliyetlerini azaltmak ve tüketicilerin üzerindeki yükü hafifletmek için akaryakıt fiyatlarının sübvanse edileceğini bildirdi.

Uluslararası piyasadaki ham petrol fiyatlarının, rafine petrol fiyatlarına ait ulusal düzenlemenin üst sonunu aşması, yani varil başına 130 doların üzerine çıkması durumunda rafineriler için kademeli fiyat sübvansiyonu uygulanması kararlaştırıldı.

Mevcut fiyatlandırma düzeneğine nazaran, memleketler arası ham petrol fiyatları ton başına 50 yuandan (74 dolar) fazla değişirse ve 10 iş günü boyunca bu düzeyde kalırsa, Çin’de rafine edilmiş petrol eserlerinin fiyatları buna nazaran tekrar ayarlanacak.

İNDİRİM KARARI ALINDI

Ayrıca Çin, akaryakıt ve motorinin perakende fiyatlarında bugünden itibaren indirim yapma kararı aldı.

Ulusal Kalkınma ve Islahat Komitesine nazaran, akaryakıt fiyatları ton başına 320 yuan (yaklaşık 47.7 dolar) ve dizel fiyatları ton başına 310 yuan (46.2 dolar) düşecek.

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 11.55 prestijiyle 113.36 dolar, Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 111.42 dolardan alıcı buldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.