Çin’in dış ticareti ağustosta ivme kaybetti

Posted by

Hem ithalat hem de ihracatta büyüme dört ayın en yavaş suratında gerçekleşerek Çin iktisadı için aşağı istikametli riskleri tekrar gündeme getirdi.

Çin’de ihracat ve ithalat büyümesi, tarihi doruklara yükselen enflasyon nedeniyle yurt dışından gelen talebin azalması ve corona virüsü tedbirleri ile sıcak hava dalgasının üretimi aksatmasıyla ağustosta beklentilerin hayli altında kalarak ivme kaybetti.

Hem ithalat hem de ihracatta büyüme dört ayın en yavaş suratında gerçekleşerek Çin iktisadı için aşağı taraflı riskleri yine gündeme getirdi.

YENİ ZORLUKLAR

Dün açıklanan resmi datalara nazaran ihracat ağustosta geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 7.1 büyüyerek analistlerin yüzde 12.8 beklentilerinin altında kaldı.

İhracat temmuzda ise yüzde 18 büyüme kaydetmişti.

Çin iktisadı için ekonomik göstergeler içerisinde 2022’de en güzel performansı ihraç eserleri göstermişti.

Ancak, esas merkez bankalarının faizleri artırması, enflasyonun yüksek seyrine devam etmesi ve jeopolitik tansiyonların yurt dışından gelen talebin zayıflamasına yol açması ihracat için yeni zorluklar oluşturuyor.

SICAKLAR VE GAYRİMENKULDEKİ KRİZ TESİRLİ OLDU

İhracat büyümesinde görülen yavaşlamanın bu kadar bariz olmasının bir nedeni kıyaslandığı temmuz ayında keskin büyüme kaydetmesi olsa da, corona virüsü hadise sayılarının yine artması ve bu nedenle devreye alınan tedbirler ve sıcak hava dalgasının ülkenin güneybatısında üretimi aksatması da tesirli ögeler ortasında yer aldı.

İthalat ise temmuzda kaydettiği yüzde 2.3 artışın akabinde ağustosta sırf yüzde 0.3 düzeyinde büyüme kaydetti. İthalattaki artış yüzde 1.1 olan analist beklentilerinin altında kaldı.

İthalatın ivme kaybetmesinde yurt içi talebin zayıflamasının yanı sıra son yılların en ağır sıcak hava dalgalarının görülmesi, gayrimenkul bölümünde süregelen kriz rol oynadı. (REUTERS)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.