Düzmece evrak şebekesi ‘Republic’ yerine ‘Pepublic’ yazınca yakalandı

Posted by

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şube takımları, kimi yabancı asıllı şahısların Türkiye’de ikamet etmek, eğitim ve öğretim almak ve çalışabilmek için müracaatlarda kullandığı evrakların düzmece olduğu ihbarı üzerine inceleme başlattı.

Ekipler, resmi kurumlara başvuran yabancı asıllı bireylerin evraklarını tek tek denetim etti. Çok sayıda evrak üzerinde, ‘cumhuriyet’ manasına gelen ‘republic’ sözünün ‘p’ harfiyle, ‘pebuplic’ formunda yazıldığı belirlendi. Bu tespit üzerine kapsamlı çalışmalar yapan mali polis, evrakların bir şebeke tarafından organize olarak düzenlendiğini ortaya çıkardı.

SAHTE CEZAEVİ MÜSAADE DOKÜMANI BİLE DÜZENLEMİŞLER

Şebeke üyelerini takibe alan gruplar, şüphelilerin düzmece evrak düzenlemek için kullandığı Fatih’teki bir adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda 6 kuşkulu gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda düzmece evrak ele geçirildi. Ele geçirilen geçersiz evraklar ortasında cezaevi görüş dokümanı, göç yönetimi ikamet müsaadesi, vekaletname, kimlik, pasaport, taahhütname, isimli sicil evrakı, ehliyet, nüfus ve vatandaşlık müdürlükleri ismine düzenlenmiş protokol dokümanı, farklı konsolosluk, kamu kurum ve kuruluşlar ismine düzenlenmiş kaşe ile uydurma 16 bin 450 dolar ve 17 bin lira para da olduğu görüldü.

Adreste birebir vakitte bu evrakları hazırlamak için kullanılan fotokopi makinesi, yazıcı, geçersiz kimlik üretiminde kullanılan grafik çizimlerin yer aldığı bellek, dizüstü bilgisayar, kimlik kartı aparatları üzere materyallerde ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden 3’ü emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 2’si tutuklanırken, 1 kişi isimli denetim kaidesiyle özgür kaldı. Başka 3 şüphelinin emniyetteki süreçleri devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.