Erdoğan’ın Diplomasını Bulamayan Eski YÖK Başkanı Konuştu: ‘Bir Tane Kayıt Yok’

Türkiye seçime hazırlanmaya devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘diploması’ ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Eski YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan görev yaptığı sürede diplomayı çok aradığını ancak bulamadığını açıkladı.

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçime kilitlenmişken Cumhur İttifakı adayı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı üzerindeki tartışmalar bitmiyor. Erdoğan’ın 2014 ve 2018 yıllarında iki defa aday olarak seçilmesi ardından muhalefet partileri, Erdoğan’ın Anayasa’ya göre üçüncü kez aday olamayacağını belirtmişlerdi.

Erdoğan’ın adaylığında tartışma yaratan bir diğer konu ise üniversite diploması. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından paylaşım yapan eski Yüksek Öğretin Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan dikkat çeken bir paylaşım yapmıştı

Özcan, paylaşımda, “Recep Tayyip Erdoğan, üniversite diploması olmadığı için Cumhurbaşkanı olamaz. Halk, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olduğunu merak ediyor” ifadelerine yer vermişti.

Özcan bu iddiaları Halk TV’den Seyhan Avşar’a değerlendirdi.

“Hiç bir YÖK başkanı acaba Cumhurbaşkanı’nın diploması var mıdır, sahte midir’ diye merak edip araştırmaz.”

Özcan’ın konuyla ilgili anlattığı bilgiler şu şekilde:

“YÖK Başkanı olduğumda iki şeyi merak etmiştim. Birisi 1998 yılında alınan katsayı kararının mimarı eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün kat sayıyla ilgili bir araştırma yapıp yapmadığını merak ediyordum. Arşivde araştırmalar yaptım. Hiçbir şey çıkmadı. Diğeri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasıydı. Marmara Üniversitesi’ndeki arkadaşlara sordum. ‘Hocam tek bir tane kayıt yok’ dediler. İki konuda da ilerleme sağlayamadık. Bunları resmi olarak sormadık çünkü o dönemde mümkün mü bunu resmi sormak” 

Özcan’ın ‘Neden bu araştırmanızı o dönem basınla paylaşmadınız?’ sorusuna cevabı şu şekilde:

“Bu YÖK başkanının işi değil ki. Ben sadece merakımdan araştırdım. Herkes diplomayı konuşuyordu. Hiçbir YÖK başkanı ‘acaba Cumhurbaşkanı’nın diploması var mıdır, sahte midir’ diye merak edip araştırmaz. Ben kişisel merakımdan araştırdım” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir