Ethem Sancak ses kaydını reddetti, ‘Erdoğan aramadı’ dedi

Posted by

İş insanı Ethem Sancak, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen ve iştirake açık olan “Türkiye’nin güvenliği ve NATO” konferansında yaptığı “Biz Amerika’nın dayanağıyla iktidara geldik” açıklaması, konferanstaki tek gazeteci olan Gazete Duvar muhabiri Ferhat Yaşar tarafından haberleştirilmesinin akabinde AK Parti’den kesin ihraç istemiyle vilayet disiplin kurulan sevk edildi. Bu gelişmeler üzerine Sancak AK Parti’den istifa etti.

Ethem Sancak’ın konferanstaki kelamlarını yalanlamasının akabinde Gazete Duvar, o konuşmanın ses kaydını da yayınladı.

Uzun bir müddet sessiz kalan Ethem Sancak, bugün tv100’de Candaş Tolga Işık ile “Az Evvel Konuştum” programında açıklamalarda bulundu.

Sancak istifasına ait “İhraç edilmemek için istifa ettim. Fiili olarak AK Parti’nin üyesi değilim” dedi.

‘HAYIR, HİÇ KİMSE ARAMADI’

Ethem Sancak kelam konusu konferanstaki konuşmasına ait, “2023 seçiminin değeri anlatan bir konuşma yaptım ben. Büyük alkış aldım. Aslında ilçe liderini arayıp ben sana istifamı yolluyorum deyince çok üzüldü. ‘Sen bizim abimizsin’ dedi. ‘Beni yuvadan kopardınız napayım?’ dedim” sözlerini kullandı.

‘HAYIR, HİÇ KİMSE ARAMADI’

Sancak, daha evvel ‘aşığım’ dediği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, istifası üzerine kendisini aramadığını açıkladı.

Ethem Sancak, “Size kimse telefon açıp dur yapmayın demedi mi?” sorusu üzerine “Hayır, hiç kimse aramadı” yanıtını verdi. “Cumhurbaşkanı aramadı mı?” sorusuna ise “Yok aramadı” dedi. Sancak “Bir de ben söylemediğim bir şeyden dolayı yargılandım. Yargısız infaz” tabirlerini kullandı.

‘TOPLANTIYA SIZMIŞ ÇOK SOL GAZETECİLERDEN BİRİ’

Candaş Tolga Işık’ın “Ama ses kaydınız var, Ethem Beyefendi söylemişsiniz” kelamları üzerine ise Ethem Sancak, “Kardeşim ses kaydı çarpıtılmış bir ses kaydı. Benim söylediğim NATO’ya ait 1.5 saatlik bir konferanstı. Kaseti de var bende. Toplantıya sızmış aşı sol gazetecilerden birisi teybe almış. Teyp de söz eklemek silmek kolay. Ben bu türlü bir şey demedim. Ben, ‘iktidara geldikten sonra Amerika bütün tanınan partilerin içine sızmaya çalıştı’ dedim” tabirlerini kullandı.

Ancak Ethem Sancak, elinde olduğunu söylediği ‘kaydı’ neden yayınlamadığını ise açıklamadı. Sancak ayrıyeten ‘montaj’ olduğunu öne sürdüğü kayıt nedeniyle neden istifa ettiğine de açıklık getirmedi.

SANCAK TOPLANTIDA NE DEMİŞTİ?

İş insanı Ethem Sancak Marmara Üniversitesi’ndeki toplantıda “Biz Amerikan’ın dayanağıyla iktidara geldik. Taç giyen baş akıllanır. Van minute olayında rest çektik. Batının pranga sistemine baş tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin takviyesiyle bunları yendik” tabirlerini kullanmıştı.

“Aslında Türkiye NATO ve Batı ile daima savaş halinde. Artık NATO’ya girdik ve 70 yıldır NATO’nun bekçisiyiz. NATO’nun bütün 70 yılı boyunca bu ülkeye verdiği tek bir katkı var mı? Tabanca yapmamıza müsaade vermediler. NATO bizim içimizde geçmişte kalan bir kanserdir. Türkiye kanserini yenmek istiyorsa kanserini yenmelidir” diyen Sancak, “Geç bile kaldık. Biz çıkmasak da zati onlar bizi atacak. Şu anda bize ambargo uyguluyorlar. Kendi savunma sanayimizi kendimiz yapmak istediğimiz için… Ben BMC’de Altay tanklarını yapmaya çalıştım. Her şey hazır. Motor yok. Motoru Almanlar verecekler lakin Almanlar bunların endişesinden motoru vermiyorlar. NATO bu prangayı kırmamak için oluşturulmuş bir şeytani örgüttür” tabirlerini kullanmıştı.

Sancak, kelamlarına şöyle devam etmişti: “Türkiye, Rusya ve İran bir olalım; Amerika’yı Suriye’den çıkaralım. Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayalım. Tayyip Erdoğan ile Esad birbirine düşman diye Suriye ile Türkiye neden birbirine düşman olsun? Esad çok adam kesti. Biz adam kesen birçok ülkeyle kardeşiz. İsrail ile barıştık. İsrail ile barışan hükümet Esad ile niçin barışmasın? Birleşik Arap Emirlikleri ile biz kanlı bıçaklıydık. Artık bizimle beraberler.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.