Euro/dolar eşitliği sağlandı

Posted by

Euro ile dolar başabaş düzeyine geldi.

Küresel piyasalarda haftanın birinci süreç gününde inançlı liman arayışıyla pahalanan dolar tüm kıymetli para ünitelerine olduğu üzere euroya karşı da güçlendi.

Euro/dolar paritesi haftanın birinci süreç gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1.0057 düzeyini test etti. Böylece paritede 2002’den bu yana en düşük düzey kaydedildi.

Bloomberg HT’de yer alana habere nazaran dolar endeksi yüzde 1’e yakın artış kaydetti ve 2020’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

İngiltere’de yaşanan siyasi çalkantının tesiriyle sterlinin de dolar karşısında kıymet kaybı hızlandı. Sterlin de dolar karşısında yüzde 1 kayıp yaşadı.

ABD ENFLASYONUNUN TEPEYİ YENİLEMESİ BEKLENİYOR

Doların güçlenmesinde haftanın birinci süreç gününde risk iştahında görülen bozulma rol oynadı. Çin’de yine Covid-19 hadiselerinin artması ve salgın tedbirlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa payları ve ABD vadelileri de geriledi.

Dolarda güçlenme haftanın birinci süreç gününde manşetlerde birinci sıralara çıkarken, piyasa aktörleri ABD enflasyonuna odaklandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD’de enflasyonun yüzde 9 düzeyine yaklaşarak 40 yıllık tepeyi yenilemesini öngörüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.