FED Lideri Powell’dan yeni faiz artırım bildirisi

Posted by

ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti.

28 yıl sonra birinci defa faiz 75 baz puanlık artış yapan Fed Başkanı Jerome Powell, karar sonrası açıklamalarda bulundu.

Faiz artışlarına devam mesajı

Enflasyon risklerinin üst istikametli olduğunu söyleyen Powell, faiz artışlarının devam edeceğini öngördüklerini ve bunun suratının datalara bağlı olacağını söyledi.

Powell, şu tabirleri kullandı:

“Son açıklanan enflasyon ve istihdam dataları sonrası daha agresif bir faiz artırımının uygun olacağına karar verdik. Fiyat istikrarını sağlama misyonumuz var. İstihdam piyasasına yardımcı olmak için enflasyonu düşürmek kıymetli.

Gelecek toplantıda 50 baz puan ya da 75 baz puan faiz artışı olabilir. Açıklanacak datalara bağlı olacak. Enflasyonda riskler hala üst taraflı.

“İşsizlik oranı yüzde 4,1’e kadar yükselirse bunun başarılı bir sonuç olacağını düşünüyorum”

Fed, fiyat istikrarını sağlamak için gereken araçlara sahip.  Bilançomuzu önemli biçimde azaltma sürecindeyiz .Tedarik külfetleri öngörülenden daha uçun sürdü ve fiyat baskıları genele yayıldı. Şayet enflasyonu aşağı getirirken, işsizlik oranı yüzde 4,1’e kadar yükselir ise bunun başarılı bir sonuç olacağını düşünüyorum.

“Enflasyonun düştüğüne dair delil görene kadar zafer ilan etmeyeceğiz”

Enflasyonun aşağı geldiğine dair ikna edici ispat görene kadar zafer ilan etmeyeceğiz. İktisatta genel bir yavaşlama işareti yok. Sakinlik yaratmaya çalışmıyoruz. Çekirdek enflasyon bize gelişmeleri daha farklı gösteriyor ancak yasanın bize verdiği vazife manşet enflasyona bakmak. O nedenle manşet enflasyona bakıyoruz”


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.