Fed şaşırtmadı: New York borsası yükselişle açıldı

Posted by

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde bedel kazandı ve yüzde 0,40 artarak 32.248,17 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,15 artışla 3.984,60 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 çıkarla 11.409,84 puana çıktı.

FED ŞAŞIRTMADI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün açıklanan toplantı tutanaklarının sürpriz içermemesi sonucu günü yükselişle tamamlayan endeksler, perakende dalından gelen güçlü finansal sonuçların tesiriyle bugün açılışta da müspet bir seyir izledi.

Fed’in mayıs ayı toplantı tutanakları, birçok banka yetkilisinin gelecek birkaç toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımını uygun bulduğunu ortaya koymuştu.

ABD’de perakende zincirlerinin birinci çeyrek bilançoları açıklanmaya devam ederken, Macy’s’in satış ve karının beklentileri aşmasıyla şirketin payları yüzde 14’e yakın bedel kazandı.

ABD’li mağaza zincirleri Dolar Tree ve Dollar General’ın da beklentileri aşan bilançoları sonrası payları sırasıyla yüzde 18 ve yaklaşık yüzde 16 yükseldi.

ABD İKTİSADI BİRİNCİ ÇEYREKTE DARALDI

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD iktisadı, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,5 daraldı. Beklenenden fazla küçülme gösteren ABD iktisadına ait öncü bilgi, iktisadın yılın birinci çeyreğinde yüzde 1,4 daraldığı istikametindeydi.

Ülkede birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı ise 21 Mayıs ile biten haftada 210 bine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş gösterdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.