Fransa’da 102 parlamenterden ortak ‘Erdoğan bildirisi’

Posted by

Fransa’da senatör Laurence Cohen’in teşebbüsüyle farklı siyasi kümelerden 102 parlamenter, yayımladıkları ortak bildiride Türkiye’nin mümkün Suriye harekâtına karşı çıkılması davetinde bulundu.

Euronews Türkçe’nin aktardığına nazaran senatörler, “Erdoğan’ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı” başlıklı mektupta Türkiye hükümetinin, “Ukrayna savaşı ile NATO’da merkez rolünü oynama statüsünden faydalanarak Suriye’nin kuzeyindeki taarruzları ağırlaştırmak için Atlantik İttifakı’nın onayını elde etmeye çalıştığını” tabir etti.

Le Journal du Dimanche gazetesinde yayımlanan bildiride yer alan tabirler şöyle:

“Suriye’nin kuzey ve doğusunda özerk idare tarafından denetim edilen bölgelerde savaşın neden olduğu vahim şartlara karşın Kürt, Arap, Asuri-Keldani, Ermeni ve tüm etnik halklar bir ortada yaşamakta ve kendilerini demokratik, feminist ve ekolojik bir sistem içinde örgütlemeye çalışıyor ve diyalog içinde barışı inşa etmek için gayret ediyorlar.”

“Batılı ülkeler artık Türk ordusu tarafından işlenen ihlalleri görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının IŞİD’e karşı çabadaki kararlılığı tüm milletlerarası toplum tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Fakat bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kere daha saldırılmasına müsaade veremeyiz ve vermemeliyiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.