Fransız sokak sanatkarı Miss. Tic hayatını kaybetti

Posted by

Gerçek ismi Radhia Novat olan ve Miss. Tic ismiyle tanınan Fransız sokak sanatkarı, 66 yaşında hayatını kaybetti. Sanatkarın ailesi tarafından yapılan açıklamada, Miss. Tic’in geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle öldüğü belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak bir taziye bildirisi yayınlayarak, Miss. Tic’in “ikonoik ve yavuz feminist” olarak tanımladığı işlerini hürmetle selamladı.

1956 yılında Paris’in Montmartre yerleşiminde Normandiyalı bir anne ve Tunuslu göçmen bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Miss. Tic, uygulamalı sanatlar ve sokak tiyatrosu eğitimi aldı. Graffiti tekniklerden biri olan ‘stencil’ (şablon) sanatının kurucularından biri olarak görülen sanatçı, Paris sokaklarına yaptığı bayan figürleriyle tanınıyor.

1997 yılında kamu malına ziyan vermek suçlamasıyla kısa müddetliğine tutuklanan Miss. Tic’in yapıtları, Fransa’da ve farklı ülkelerdeki galerilerde sergilenmeye başlandı. Sanatçı, Kenzo ve Louis Vuitton üzere moda markalarıyla da iş birlikleri yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.