Gazetemizin müellifi Mustafa Ekmekçi’yi anıyoruz

Posted by

Ekmekçi, uzun yıllar gazetemizin “Ankara Notları” isimli köşesinde yazdı. İşçilerin sesini gündeme getiren Ekmekçi, kalemini daima haktan ve hukuktan yana kullandı. Bilhassa Köy Enstitüleri ile ilgili yazılarıyla da hafızalarda yer edindi. Muharrirler Rahmi Yıldırım, Niyazi Altunya ve Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Lideri Erdal Atıcı, Ekmekçi’yi Cumhuriyet’e anlattı.

Bugün Ekmekçi’nin gömütü başında olacaklarını söyleyen Atıcı, “Mustafa Ekmekçi, Köy Enstitülerinin gücünü, ideolojisini birinci anlayan gazetecilerden biridir. Gazetecilik ömrü boyunca köşesini vakit zaman bu hususa ayırdı. Köy Enstitülü öğretmenlere yapılan haksızlıkları kamuoyuna duyurdu. Köy Enstitülerinin dostudur. Enstitülü öğretmenler, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı’nı kurmaya karar verdiklerinde, kamuoyuna duyurma işini tekrar Mustafa Ekmekçi üstlendi. Her evreyi köşesine taşıdı ve vakfın kuruluşuna büyük katkı sağladı. Büyük ve tesirli bir gazeteciydi” tabirlerini kullandı.

“HERKESE EŞİTTİ”

Ekmekçi ismini daima bir gülümsemeyle andığını söyleyen Rahmi Yıldırım ise “Mustafa Ağabey cumhurbaşkanından en sade vatandaşa kadar herkese eşit uzaklıktaydı. Olaylara bir gazeteci hassaslığıyla bakardı. Meslektaşları ortasında sade, beyefendi, nazik kişiliğiyle bilinirdi. Hakikatin sadık bir izleyicisiydi ve bu hakikat kimin lehine olursa olsun yolundan şaşmazdı” tabirlerini kullandı.

“ÖRNEK ALINIRDI”

Niyazi Altunya da “Ekmekçi benim dostumdu. Başı dara giren herkes onu bulurdu. Biz bir sürü mevzuyu ona danışırdık ve sayesinde pek çok husus gündeme gelirdi. Benim için çok başka bir yeri vardı. Öğretmen olmadığı halde birden fazla arkadaşımız onu öğretmen zannederdi, herkes onu örnek alırdı. Onu özlüyorum” kelamlarıyla Ekmekçi’yi andı. Ekmekçi’nin vefat yıldönümü için bugün saat 12.00’de Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki gömütü başında anma düzenlenecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.