Hollanda’da iltica müracaat merkezinde üç aylık bebek öldü

Posted by

Hollanda’da mültecilerin süreksiz olarak barınması için kullanılan Ter Apel köyündeki iltica müracaat merkezinin spor salonunda bir bebeğin dün sabah öldüğü belirtildi.

Hollanda’da Ter Apel’deki iltica müracaat merkezinin spor salonunda üç aylık bir bebeğin öldüğü bildirildi.

Sağlık ve Gençlik Bakım Müfettişliği’nden yapılan yazılı açıklamada, mültecilerin süreksiz olarak barınması için kullanılan Ter Apel köyündeki iltica müracaat merkezinin spor salonunda bir bebeğin dün sabah öldüğü belirtildi. Açıklamada, üç aylık bebeğin vefat nedeninin araştırıldığı kaydedildi.

Müfettişliğin incelemesinde, sığınma merkezindeki şartlar, sunulan sıhhat bakımı, bebeğin son kullandığı ilaçlar ve kurtarmak için yapılan müdahale üzere ögelerin ele alındığı vurgulandı.

Adalet ve Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Eric van der Burg, Twitter’dan “Ter Apel’deki merkezin spor salonunda 3 aylık bir bebek dün gece vefat etti. Herkes üzere ben de bu makûs durumdan derin bir biçimde etkilendim. Bebeğin ailesine ve çalışanlara düzgün dileklerimi sunuyorum” paylaşımını yaptı.

YÜZLERCE KİŞİ DIŞARIDA UYUDU

Hollanda’nın Ter Apel köyündeki iltica müracaat merkezinde aylardır süren yoğunluk ulusal krize dönüştü.

Hollanda hükümeti, iltica merkezindeki yoğunluğu azaltmaya çalışırken Hollanda Kızılhaç’ı da kâfi yatak olmaması sebebiyle iltica merkezinin bahçesine çadır kurmuş ve sonrasında gelen reaksiyonlar üzerine kaldırmıştı. Çadırların kaldırılmasına karşın bayan, çocuk ve yaşlılarında bulunduğu çok sayıda mülteci bahçede yatmaya devam etmişti.

Hollanda kamu yayıncısı NOS’ta yer alan haberde, dün gece yaklaşık 700 kişinin Ter Apel’deki merkezin dışında sabahladığı aktarıldı.

Çadırların polis tarafından kaldırıldığı belirtilen haberde, yetkililerin iltica merkezi etrafında çadır ve kamp materyali bulundurmayı yasakladığı belirtildi.

HÜKÜMET YER BULMAKTA ZORLANIYOR

Hollanda’da hükümet, iltica merkezlerinde yaşanan yer meseleleri ve belediyelerin mültecilere barınma imkanı sağlamaması sebebiyle iltica müracaatında bulunanlara yer bulmakta zorlanıyor. Hükümet, Albergen köyünde satın alınan bir oteli Sığınmacı Kabul Merkezi Kurumuna (COA) devrederek buraya 300 mülteciyi yerleştirmek isterken bölge halkının protestolarıyla karşılaştı.

Öte yandan Bakan van der Burg, yer sorununa tahlil bulmak için kruvaziyerlerin süreksiz barınma merkezi olarak kullanılmasını teklif etmişti. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.