İktidara yakın gazete yazdı: AKP’den sandık alarmı

Posted by

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran; AKP Seçim İşleri Başkanlığı tarafından bir müddettir Türkiye genelinde yapılan seçim uyumu toplantılarında sona gelindi.

75’ten fazla vilayette gerçekleştirilen toplantılarda, seçimde vazife alacak partililere, seçim günü yapılacaklar, sandık başı süreçleri, oy sayımı sırasında yapılacaklar ve oyların tutanağa geçirilmesi sırasında dikkat edilecek bahisler örneklerle anlatıldı.

‘2018 milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2019’daki mahallî idareler seçimlerinde birtakım sandıklarda yapılan kusurlar ve eksiklikler sebebiyle’, AKP’ye yazılması gereken oyların öbür parti ve adaylara yazıldığı argümanı örnek verildi.

Sandık vazifelilerinin eğitimi kapsamında “Mesela, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a verilen oylar tutanağa geçirilirken, öteki bir adaya yazılmış. Bu tip yanılgıları tek tek tespit ettik. Kıymetli olan o anda bu yanlışı fark edip düzelttirmek” uyarısı yapıldı. Birebir yanlışların tekrar etmemesi ve bilhassa oylar sayıldıktan sonra tutanağa geçirilmesi basamağında tüm görevlilerin ‘gözünü dört açması’ istendi.

“OYLAR HEBA OLMASIN”

Bazı teşkilat mensupları tarafından bu toplantılarda erken seçim olup olmayacağı da soruldu. AKP yöneticileri, “Bu toplantıları yapıyoruz diye erken seçim olacağını düşünmeyin. Seçim vaktinde yapılacak. Lakin biz her an seçime hazır olacağız. Seçimin en kıymetli etabı sandıklara sahip çıkmaktır. Sandığa gelen AK Parti seçmeninin oyuna sahip çıkacağız. Tek bir oyun bile diğerine yazılmasın müsaade etmeyeceğiz. Oylar heba olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.