İngiltere’de tarihin en sıcak gününü yaşanıyor

Posted by

Avrupa tarihi sıcaklarla kavruluyor.

Bu durumdan Akdeniz havzası orman yangınları ile nasiplenirken İngiltere üzere kuzey ülkeleri boğucu sıcaklıkların esiri oldu.

Tarihin en sıcak günü

AA’nın haberine nazaran İngiltere Meteoroloji Kurumu (Met Office), ülkede tespit edilen sıcaklıkların 39.1 santigrat dereceye ulaştığını ve bunun ülke tarihinin en yüksek sıcaklığı olduğunu bildirdi.

Bu sabah saatlerinde ülkede sıcaklıkların birinci sefer 40 santigrat dereceye ulaşabileceği ve sağlıklı beşerler ortasında önemli hastalık ve hatta mevt riski oluşturabileceği dikkate alınarak birinci sefer çok sıcaklık uyarısı yapılmıştı.

2019 rekoru 38,7 derece

İngiltere’de şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 2019’da bir rekor olan 38,7 santigrat derece olarak tespit edilmişti.

Seyahat, sıhhat hizmetleri ve eğitimi olumsuz etkileyen çok sıcaklıklara yönelik “kırmızı” alarmın 19 Temmuz’a kadar süreceği bildirilmişti.

Havaalanlarında pistler eridi

Dün, çok sıcakların Luton Havalimanı’ndaki pistlere ziyan vermesi uçuşların ertelenmesine neden olmuştu.

Yetkililer, sıcakların neden olduğu tahribatın olabildiğince kısa müddette onarılacağı belirtilmiş, inançlı uçuşların sağlanması için pistin tamirat müddeti boyunca uçuşların ertelendiği bilgisi paylaşılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.