İran’dan ‘Bolton’a suikast’ savlarıyla ilgili açıklama

Posted by

İran, ABD’de bir vatandaşının, eski ABD Lideri Donald Trump periyodunda ulusal güvenlik danışmanlığı yapan John Bolton’a yönelik suikast planlamakla suçlanmasını “temelsiz” olarak niteledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani, “İran, bu komik ve temelsiz suçlamalar mazeret edilerek, İran vatandaşlarına yönelik rastgele bir aksiyona karşı şiddetli ihtarda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını savunmak için milletlerarası hukuk çerçevesinde her türlü önlemi alma hakkını gizli tuttuğunu vurgulamaktadır.” dedi.

‘İddialar temelsiz’

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani mevzuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ABD’li yargı yetkililerin “siyasi saiklerle ve geçerli deliller sunmadan” bu ülkedeki bir İran vatandaşını suçladığını savundu.

Kenani, “İran, bu komik ve temelsiz suçlamalar mazeret edilerek, İran vatandaşlarına yönelik rastgele bir aksiyona karşı şiddetli ikazda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını savunmak için memleketler arası hukuk çerçevesinde her türlü önlemi alma hakkını gizli tuttuğunu vurgulamaktadır.” tabirlerini kullandı.


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani

Washington idaresi, dün İran İhtilal Muhafızları Ordusu mensubu olduğu tez edilen Şehram Pursafi isimli bir İran vatandaşını Trump periyodunda ulusal güvenlik danışmanı olarak vazife yapan Bolton’u öldürme planları yapmakla suçlamıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Pursafi’nin muhtemelen İranlı general Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de öldürülmesine misilleme olarak, cinayeti gerçekleştirecek bireyleri kiralamak için kapalı bir insan kaynağına 300 bin dolar teklif ettiği öne sürülmüştü.

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan kabahat duyurusunda ismi geçen Pursafi’nin şu an ABD dışında olduğu ve yakalanması durumunda “uluslararası bir cinayet planına maddi dayanak sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İran, Bolton’u Kasım Süleymani suikastıyla temaslı olmakla suçluyor

Trump periyodunda 2018-2019’da yaklaşık 1,5 yıl ulusal güvenlik danışmanlığı yapan Bolton, misyon mühleti boyunca ve öncesinde İran’a yönelik sert telaffuzlarda bulunmuş, Bolton’un misyon yaptığı periyotta İran ile ABD direkt çatışmanın eşiğine gelmişti.

ABD, 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Kumandanı Süleymani’nin araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemiş, akında Süleymani hayatını kaybetmişti.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu kumandanları başta olmak üzere İranlı yetkililer, akının faillerinden intikam alınacağını duyurmuştu.


Kasım Süleymani

İran, 19 Ocak 2021’de Kasım Süleymani’ye yönelik suikastla irtibatlı oldukları teziyle Bolton ve Trump’ın da ortalarında olduğu üst seviye eski ABD’li yetkilileri yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

Hamaney’in internet sitesinde Trump’a yönelik suikast animasyonu

İran başkanı Ayetullah Ali Hamaney’in resmi internet sitesinde, İranlı general Kasım Süleymani’ye suikast buyruğunu veren eski ABD Lideri Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren bir animasyon yayınlanmıştı.

Son olarak 21 Nisan’da İhtilal Muhafızları Ordusu kumandanlarından Ali İstek Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları kaldırma ve kimi imtiyazlar karşılığında ABD akınında öldürülen Süleymani’nin intikamını almaktan vazgeçme teklifinde bulunduğunu lakin intikam planlarının kesin olduğunu söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.