İsviçreli bakandan güç krizine teklif: Yalnız duş almayın

Posted by

Avrupa’da güç krizine tahlil arayışı sürüyor.

Avrupa ülkeleri, süratle artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarına karşı, belli vakitlerde ışıkları kapatma, ısıları düşürme üzere çeşitli tasarruf tedbirleri ile birlikte güç fiyatlarını sınırlama, vergileri indirme ve fakirlere ödeme yapma üzere çeşitli tedbirler hayata geçiriyor.

Buna yöneik enteresan bir açıklamada İsviçre Federal Etraf Ulaştırma, Güç ve Bağlantı Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga’dan geldi.

”TEK BAŞINIZA DUŞ ALMAYIN”

İsviçreli Bakan, ”Tek başınıza duş almayın, su ve güç tasarrufu yapın” dedi.

Sommaruga, yaklaşan güç kıtlığına yönelik tedbirler için bireyleri ve işletmeleri, kaynakları daha tasarruflu kullanmaya davet etti.

Avrupa doğalgaz piyasalarında fiyatlar 1 yıl öncesine kıyasla 10 kattan fazla artarak tarihi tepe yaptı. Gaz fiyatlarındaki artış elektrik fiyatlarını da süratle üst tırmandırdı. Avrupa ülkelerinde toptan elektrik piyasalarında da fiyatlar 1 yıl öncesine kıyasla vakit zaman 8 kat artış gösterdi.

Bununla bir arada elektrik aygıtlarının gereksiz yere kullanılmamasını, buzdolabı için ise çok düşük sıcaklıklardan kaçınılmasını önerdi.

Yapılan açıklamalarda ise en çok su tasarrufundan bahsedilirken duş kısmı dikkat çekti.

Enerji krizine karşı Bakan Sommaruga ”Birlikte duş almalıyız” tabirlerini kullandı. Almanya’nın Baden- Württemberg eyalet Lideri Winfried Kretschmann da geçen günlerde güç tasarrufuyla ilgili ”Duş almayın, bezle silinin” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.