Josep Borrell’den AB ülkelerine davet: ‘Oy birliği’ unsuru terk edilmeli

Posted by

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçen hafta düzenlenen AB başkanlar tepesinin sonuçları ışığında bir blog yazısı kaleme aldı.

Josep Borrell, AB’nin genişlemesinin tekrar gündemin üst sıralarında yer aldığını belirterek, “AB’nin genişlemesini canlandırırken, AB’de ve karar alma sistemimizde ıslahat yapmak için de emsal bir efor göstermeliyiz. Zira genişlemiş bir AB rahatça harekete geçebilmelidir. Bu birebir vakitte dış siyaset ve başka alanlarda oy birliği kuralının kapsamının daraltılması, nitelikli çoğunluk oyu ile daha fazla karar alınması manasına da gelmektedir” sözlerini kullandı.

Borrell, AB’nin, Birliğe katılmaya istekli ve şartları yerine getiren ülkelere gerekli statüyü tanımasının, “bir uygunluk ya da taviz” olmadığını vurgulayarak, “Bu bizim stratejik çıkarımızadır. Kıtayı AB pahaları ve standartları etrafında yapılandırmanın bir yoludur. Sağlam bir genişleme siyaseti, tüm Avrupa’da barış, istikrar, güvenlik ve ekonomik büyümeye yapılan jeostratejik bir yatırımdır” değerlendirmesini yaptı.

Borrell, Mayıs’ın sonunda Rusya‘ya yönelik 6. yaptırım paketini kabul etmenin AB’nin bir ayını aldığına, buna karşın Kurulda üzerinde anlaşılan kimi unsurların (Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’e yaptırım gibi) son pakete yansıtılamadığına dikkat çekerek, “Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile iştirak müzakerelerinin başlatılmasında, bir ülkenin (Bulgaristan) başka herkesin kabul edebileceği kararı engellemesiyle benzeri dinamikleri yaşadık” tespitinde bulundu.

Borrell ayrıyeten, oy birliği sisteminin, AB’nin güvenilirliği ve aktifliği için olumsuz sonuçlar doğurduğunun altını çizdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.