Kapadokya’da balon şenliği başladı

Posted by

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden Kapadokya’da, ‘3’üncü Milletlerarası Kapadokya Balon Festivali’ başladı.

Nevşehir’in Göreme beldesinde düzenlenen 3’üncü Milletlerarası Kapadokya Balon Festivali’nde birbirinden farklı özel biçimli 18 sıcak hava balonu yer aldı. Şenliğe katılan yerli ve yabancı turistler, sıcak hava balonlarının önünde fotoğraf çektirdi.

Festivalin tertip sorumlusu ve sıcak hava balonu işletmecisi Halis Aydoğan, “Bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz şenliğin birinci günü. Havanın hoş olmasının mutluluğunu yaşamaktayız. Toplam 12 ülkeden gelen özel halli balonlarımızla bir arada uçuşlara başlayacağız. Ayrıyeten Türkiyede ürettiğimiz 50’nci balonumuzun da birinci uçuşunu gerçekleştireceğiz. Bunun da mutluluğunu yaşamaktayız. Balon şenliğinin turizme katkısı hayli fazla olacak. Balon denince dünyada Kapadokya birinci sırada yer alıyor. Balon şenliği denince de ilerleyen yıllarda Kapadokya birinci akla gelecek nokta olacak” dedi.

Nevşehir Vali Yardımcısı ve Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı ise, “Kapadokyamızda tekrar hoş bir aktiflikle beraberiz. Milletlerarası olarak 3’üncü Kapadokya balon şenliği düzenleniyor. 18 tane özel şekilli balonun uçacağı ve ortalarında yerli firmamızın yaptığı biçimli balonların havalanacağı memleketler arası balon şenliği başlıyor. Tabi ki biz her vakit Kapadokyada 150 civarındaki balonları semalarda görüyoruz lakin özel formlu balonların olması buraya farklı heyecan katacak. Yerli ve yabancı turistlerimize konut sahipliği yapmış olacağız” tabirlerini kullandı.

“HERKES ÇOK KEYİFLİ”

Festivali izlemeye gelen Dilek Özkan da, “2 yıldır balon şenliğine katılıyorum ve nitekim gökyüzünde hoş bir manzara oluşturuyor. Bu türlü bir şenliğe katıldığım için çok memnunum. Kapadokyada bu türlü formlu balonların olması turizm açısından da çok yeterli. Beşerler memnun, herkes çok keyifli diye konuştu.

Havalanan balonlar, peribacaları üzerinde süzüldü.

Festival, akşam düzenlenecek konserle devam edecek. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.