Karamanlı üretici: ‘Tencerede su kaynıyor fakat içine atacağımızı bulabilecek miyiz?’

Posted by

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ermenek ilçesinde pazaryerini ziyaret etti. Ziyareti esnasında ürettiği eseri pazarda satmaya gelen üretici bayanların meselelerini dinledi.

“SATMAKTAN DA ŞAD DEĞİLİM YETİŞTİRMEKTEN DE”

Köyde ürettiği eseri satmak için pazar yerine gelen bayan üreticiler gübre, mazot ve zirai ilaçların pahalılığından kaygı yandı. Bir üretici, “Gübre alamıyoruz, harman sürdüremiyoruz, buğdayı kaldıramıyoruz, hepsi havaya uçtu. Ne olacak” diye sordu. Köyden pazara gelmek için 200 lira ulaşım bedeli ödediğini söyleyen üretici, bu kadar kazanmadığını söyledi.

Ünver, pazardaki fiyatlardan şad olup olmadığını sorduğu üretici; “Memnun değilim. Satmaktan da şad değilim, yetiştirmekten de. Karşı tarafı da düşünmemiz lazım. Ne yapsın alamıyor, üzülüyor, dönüyor. Ben de üzülüyorum o denli olunca” diye cevap verdi.

 

“KAZANDIĞIMIZLA LAKİN ÖLMEYECEK KADAR YİYEBİLİYORUZ”

Bir öbür üretici bayan ise karının mazot parasına anca yettiğini söz ederek; “Buradan alır, mazota dökerim. İstediğimi de alıp yiyemiyorum. Ne yapayım, yönetim ediyorum. Ölmeyecek kadar, kimseye muhtaç olmayacak kadar yiyoruz” dedi.

“TENCEREDE SU KAYNIYOR, İÇİNE NE ATACAĞIZ?”

Akaryakıt, hayvan yemi, zirai ilaç ve gübredeki pahalılığa değinen bir öbür bayan üretici ise, “Bunlar ucuzlamazsa bu köylü ne yapar? Bize bir şey kalmaz. Buradan 2 kilo da çay alırız. Gerisini petrole verir meskene döneriz” diye konuştu. Zirai ilaç alamadıklarını ve köylünün, üreticinin bitik durumda olduğunu tabir eden üretici; “Yem, gübre, petrol bizi öldürdü” diye konuştu.

Ünver’in “Tencere kaynıyor mu? Ne kaynıyor tencerede?” sorusuna karşılık üretici, “Tencerede su kaynıyor ancak içine atacağımızı bulabilecek miyiz?” dedi.

50 yıldır pazara gelip gittiğini birinci kez bu kadar külfet çektiklerini söyleyen üretici, Ünver’in “Hükümetten isteğiniz nedir” sorusuna; “Petrol, yem, ilaç, gübre fiyatlarını indirsinler” diye karşılık verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.