Kırgızistan’daki darbe girişiminin iç yüzü açıklandı

Kırgızistan, son yıllarda çok sayıda şiddet olaylarına sahne oldu. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’nin basın merkezi, iktidarın şiddetli bir şekilde ele geçirilmesi amacıyla kitlesel isyanlar ve itaatsizlik eylemleri düzenlemeyi planlayan kişilerin gözaltına alındığını bildirdi.

Kırgızistan’da kitlesel gösterileri kullanarak hükümete darbe yapmakla suçlanan Halk Meclisi Partisi (Eldik Keneş) Başkanı Roza Nurmatova’yla birlikte 30’dan fazla kişi gözaltına alındı. Partinin ülkede nüfuzu olan FETÖ’yle de bağlantıları çıktı. Operasyonda isyancıların yabancı fon beklediğine dair kanıtlar bulunduğu açıklandı.

Yetkililer de toplanan ses ve görüntü materyallerine dayanarak ceza davası başlattı.

Komite, “Bu suç grubu, yıl boyunca kasıtlı olarak kendi saflarına taraftarları ve ülke çapındaki en hoşnutsuz vatandaşları topladı. Bu kişiler, Halk Meclisi Partisi Başkanı Roza Nurmatova liderliğinde düzenli olarak toplantılar yaptı. İktidarı zorla ele geçirme planlarını tartışarak, askere alınan kişilerin devlet yapılarına karşı beyin yıkamasını hedefliyordu” şeklinde açıklamada bulundu.

Devlet Komitesi, organize grupta toplumun çeşitli gruplarından ve bölgelerinden 100’den fazla kişinin yer aldığını ve aralarında belirli görevlere sahip rollerin açıkça dağıtıldığını kaydetti.

Açıklamada, “Yakın gelecekte örgütsel sorunları finanse etmek ve kilit görevlilere ücret ödemek için yabancı kaynaklardan para alınmasının beklendiğine dair bilgiler var. Komplocular, toplumda hoşnutsuzluk ortaya çıkaran herhangi bir olayın üzerine hemen  suç planlarının uygulanmasının aktif aşamasını başlatmayı amaçladılar” diye belirtildi.

Grubun 30’dan fazla üyesi gözaltına alınarak, Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’nin geçici gözaltı tesisine yerleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir