Konut sahibinin artırım yapmasına öfkelenen kiracı meskeni yaktı

Posted by

Sultangazi’de, konut sahibinin kiraya artırım yapmasına sonlanan öfkeli kiracı konutu boşalttıktan sonra daireyi kundaklayarak, kaçtı.

Uğur Mumcu Mahallesi’nde 2 Haziran perşembe saat 00.00 sıralarında meydana gelen olayda, bir apartmanın üçüncü katındaki dairede kiracı olan Tahsin K., konut sahibi Emel A., ile artırım nedeniyle tartıştı.

Teze nazaran, mesken sahibi Emel A., Tahsin K.’nın oturduğu meskenin kirasına bin TL’den 2 bin TL’ye çıkartmak istedi. Tahsin K., artırımın çok fazla olduğunu belirterek, kabul etmedi. Konutu boşaltan Tahsin K., gece yarısı boş daireyi kundaklayarak, kaçtı.

Alevleri fark eden apartman sakinleri, itfaiyeyi arayarak, binayı boşalttı. Yangına müdahale eden itfaiye grupları, üst katta mahsur kalan bir aileyi merdiven aracıyla kurtardı. Yangın nedeniyle dairede büyük çapta hasar oluştu. Kundaklama olayıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

“ÇIĞLIKLAR İÇİNDE DIŞARI ÇIKTIK”

Mesken sahibi Emel A., kiracısı Tahsin K.’dan şikayetçi oldu. Emel A.’nın kızı Esra A., “Tahsin K., 8 yıllık kiracımız. Her sene kirasını kendisi belirlerdi. Geçtiğimiz yıl kira artışı yaparken, bir sonraki sene daha farklı bir fiyat belirleyeceğimizi söylemiştik. Bu yıl kirayı bin TL’den 2 bin TL’ye çıkartmak istedik, ödeyemeyeceğini söyledi. Ortacılar girdi devreye, çocuğu yeni doğmuştu, maddi durumunu da dikkate alarak 500 daha indirdik. Kira bedelini bin 500 TL olarak belirledik, o da kabul etti. Ortadan bir gün geçti ve konutu yaktı” diye konuştu.

“OLAYDAN 1 SAAT EVVEL EŞİ KONUTU TERK ETMİŞ”

Esra A. “Evi yakmasından bir saat evvel eşi can güvenliği nedeniyle meskeni terk etmiş. Kayınvalidesi annemi arayıp, ‘Evden çıkın, yangın çıkartacakmış, kendinizi kurtarın’ diyor. Yangını ocağın üzerinde erittiği bir plastiği tüm meskene damlatarak çıkardığını düşünüyoruz. Çok süratli yayıldı, saniyeler içinde duman kokusu aldık, kapılarımız şişti. Çığlıklar içinde dışarı çıktık. Münasebeti ne olursa olsun, yaptığı şeyi haklı göstermez. Bu apartmandaki insanların hayatlarını tehlikeye attı. Güvenlik kameralarından gördük ki, biz çığlık çığlığa bağırırken, adam sokağın başında sakin bir halde bekliyordu” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Mikail Çoban ise, “Ev sahibi ile kiracı ortasında kira artırımı yüzünden tartışma yaşanmış. Konut sahibi bin TL olan kirayı, 2 bin 500 TL’ye çıkarmış. Kiracı da bunu kabul etmemiş. Konutu boşalttıktan sonra, gece gelip konutu ateşe vermiş” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.