Lider Erdoğan tarih verdi: Bariz bir düşüş göreceğiz

Posted by

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT Özel yayınında ortalarında Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Enflasyonla ilgili soruya karşılık veren Lider Erdoğan, ”Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki suratı da yavaşlattı. Petrol fiyatlarında düşüşün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Yıllık enflasyonda düşüşü önümüzdeki şubat-mart prestijiyle bariz bir biçimde görmeye başlarız.” diye evap verdi.

Ekonomideki gelişemelre ait Lider Erdoğan, şu tabirleri kullandı;

Bu salgın süreci, Ukrayna’daki savaş, tarihin en yüksek düzeylerine ulaşan güç ve emtiya fiyatları, global alanda enflasyonist bir ortam oluştu. Bu öteki ülkelerde olduğu üzere Türkiye’yi de etkiledi.

BU SAYI İTİMADA İŞARET EDİYOR

Tabi hayat pahalılığının yükünü azaltmak maksadıyla gerekli tüm adımları da atıyoruz. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve iktisat idaremiz çalışıyor. Gaye odaklı hayata geçirdiğimiz bu adımlarla güçlü şartlara karşı ülkemizin direnci artırmayı hedefliyoruz. Kur Muhafazalı TL’ye iştirak çok oldu. Toplamda 1,8 milyon hesap açıldı. Bu sayı inanca işaret ediyor.

ETKİLERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Gerçek bireylere yönelik tasarladığımız esere gelen talep de tabana yayıldı ve beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Yapmış olduğumuz bu düzenlemelerin enflasyon üzerindeki tesirlerini yakından takip ediyoruz.

ENFLASYON BESBELLİ BİR BİÇİMDE DÜŞECEK

Son haftalarda yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkilemesini de bekliyoruz. Yıllık enflasyon düşüşünü önümüzdeki yıl önemli bir halde Şubat-Mart devrinde görmeye başlarız. Kayseri’de resmi sayı 70 bin civarındaydı. Orada 70 bin kişinin o sıcağa karşın meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor. Diyor ki: “çıkış yolu burası.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.