Olaf Scholz: Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılma teşebbüsünden rahatsızım

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şurası’na katılmak üzere gittiği New York’ta Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) dair değerli bir ileti verdi.

Erdoğan, “Farklı arayışlar içerisine girme durumunda da olabiliriz. Avrupa Birliği, 52 yıldır bizi yanına yaklaştırmayacak ve sonra ‘Niçin şurayla görüştü, niye burayla görüştü?’ diyecek.” tabirlerini kullandı.

Erdoğan’ın Şanghay bildirisi Scholz’un gündeminde

New York’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir ortaya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Ankara’nın ŞİÖ’ye katılma teşebbüslerinden “çok rahatsız” olduğunu söyledi.

Scholz, “ŞİÖ, global birlikte yaşama kıymetli bir katkı sağlayan tertip değil.” diye konuştu.

“Bu gelişmeden çok rahatsızım”

Konuşmasının devamında Scholz, “Dolayısıyla bu gelişmeden çok rahatsızım. Lakin sonunda, bizi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının başarılı olmayabileceğini netleştirmeye iten şeyin ne olduğu konusunda hemfikir olmak kıymetli.” dedi.

Reuters: Türkiye, Şanghay üyeliğini hedefliyor

Haberi aktaran Reuters, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı vakitte NATO ittifakının bir üyesi olan Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğini hedeflediğini söyledi.” notunu paylaştı.

Erdoğan’ın Özbekistan temasları

ABD’ye seyahatinden evvel Özbekistan’a giden Erdoğan, burada düzenlenen Şanghay İşbirliği Teşkilatı Devlet ve Hükümet Liderleri Kurulu 22. Tepesi’ne katılmıştı.

Toplantıda, global problemlere dair Türkiye’nin duruşundan bahseden Erdoğan, doruğa katılan öbür ülkelerin başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.