Orhan Gazi’nin sikkesi bulundu

Posted by

Eskişehir’de, Osman Bey’in 1288 yılında Doğu Romalılar’dan (Bizans) fethettiği Karacahisar Kalesi’nde yapılan hafriyat çalışmalarında Orhan Gazi’nin sikkesi bulundu. Merkez Odunpazarı ilçesine bağlı Kacaşehir Mahallesi’ndeki Karacahisar Kalesi’nde birinci defa 1999’da yüzey araştırmasıyla başlayan bilimsel çalışmalar arkeolojik kazılarla devam ediyor. “Cumhurbaşkanlığı Kararlı Kazı” statüsündeki çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliğinde yürütülüyor. AÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmazyaşar’ın başkanlığında gerçekleştirilen hafriyat çalışmaları son yıllarda kalenin içindeki sarnıçta devam ediyor.

Kazı çalışmalarıyla eş vakitli sürdürülen arkeolojik dataların uzman takımlar tarafından tekrar kıymetlendirilmesine yönelik çalışmalarda bir sikkenin Orhan Gazi’ye ilişkin olduğu anlaşıldı. Karacahisar’da birinci kere ele geçen bu sikke örneklerinin bir yüzünde “Es-Sultanül-Adil Orhan Bin Osman Halleda’llahu (Mülkehu)”, öteki yüzünde ise “La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah” yazısı bulunuyor.

Orhan Gazi

KARAMANOĞLU 2. MEHMET’E İLİŞKİN SİKKE DE VAR

Yılmazyaşar, Erken Osmanlı Dönemi’ne tarihlendirilen çok sayıda bulguya rastladıklarını vurgulayarak, “Aynı vakitte geçmiş periyotlarda ortaya çıkmış olan arkeolojik bilgiler de uzman gruplar tarafından yine bedellendiriliyor. Bizim için bu yıl sevindirici olan sonuçlardan birisi birinci kere Karacahisar Kalesi’nde Orhan Gazi’nin sikkesinin varlığının tespit edilmesi.” sözünü kullandı. Yılmazyaşar, şunları kaydetti: “Osman Gazi devrinden itibaren burada ağır bir iskan olduğunu biliyoruz. Tarihî kaynaklar bunu söylüyor ama bunun arkeolojik olarak da bir biçimde ispat edilmesi gerekiyordu. Bu manada Orhan Gazi’nin bu sikkesi bizim için son derece kıymetli. Birebir vakitte Karamanoğlu 2. Mehmet’in Larende baskılı bir sikke kümesi var. Bu da Türkiye’de çok az sayıda arkeolojik olarak tespiti yapılmış bir bulguydu. Bunlar periyodun tarihini anlamak, sosyokültürel ve tarihî münasebetleri tanımlamak ismine bizim için çok kıymetli datalar olarak hem sevindiriciydi hem bilimsel olarak da epeyce manalı sonuçlar.” Yılmazyaşar, kazılara yaklaşık 1,5 ay daha devam etmeyi planladıklarını belirterek, “Öncelikli olarak gayemiz sarnıcın mimari dokusunun büsbütün ortaya çıkarılması.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.