Özgür Demirtaş’tan Yeni Para Önerisi: “Avuç Dolusu Para Taşımamız Gerekiyor”

Geçen yıldan bu yana enflasyondaki yükselişle artan banknot tartışmaları sürüyor. Dijital çağda çoğunlukla banka kartı ya da kredi kartı kullananlar artsa da nakit gerektiren durumlarda zorlanıyoruz. En büyük banknot olan 200 TL’nin tek başına birçok temel ihtiyaç malzemesini almaya yetmemesi dahi bu konuda zorlayıcı olurken, büyük banknot basılmasını bu kez Prof. Dr. Özgür Demirtaş savundu.

200 TL tedavüldeki yani kullanımdaki en büyük para birimimiz.

Deneyimli Merkez Bankacılar ya da önemli ekonomistler, emisyon hacmi yani para basımındaki birimleri geçen yıl çok tartıştı. Çünkü en büyük para birimiyle 1 kilo et ya da peynir alamamaya başlamıştık.

500 TL’nin gerekliliğini eski Merkez Bankası Durmuş Yılmaz da anlatırken, emisyondaki son duruma baktık.

2020 Temmuz’da zirve yapan, ki kurban bayramı dönemlerinde genelde görülür, 100 liralar sonrasında düşüşe geçiyor. Ancak 2021 Şubat’ında öyle bir hareket görülüyor ki cüzdanlara şenlik. 100 liranın dolaşımı 1 milyonun altına indirerek 200 lira basılmasına karar veriliyor.

2021 Nisan’da yani 2 senede 100 TL’nin piyasadaki adedi yaklaşık yüzde 25 artarken, 200 TL yüzde 185 artıyor. Ancak sorun şu ki alım için yetmiyor.

Şu dönemde piyasadaki banknotların adet olarak yüzde 61,40’ı, tutar olarak ise yüzde 91,68’i en büyük iki banknot olan 100 ve 200 liradan oluşuyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş da banknotların yetmediğine dair paylaşım yapınca, uzun süredir sessiz olan ünlü finansçı dikkat çekti.

‘Yeni Banknot çıkarılması lazım’ diyen Demirtaş, ‘Bakkala bile giderken yanımızda bir avuç dolusu para taşımamız gerekiyor. 500 ve 1000 TLlik banknotları çıkarın’ derken, ‘Olan oldu’ ifadelerini kullandı.

Dikkat çeken paylaşıma hem dijital dünyadan örnekler,

Hem destek söylemleri,

Hem de ironik akımların tepkileri de geldi.

Enflasyon sonucu paranın değer yitimiyle büyüyen banknot tutarları,

Piyasada iş akışını da zorlaştırırken,

Seçime 1 ay kala yapılması istenen bir hamle olmadığı 1 sene önceden biliniyor.

200 TL ve 100 TL için gelen yorumlar bu şekilde?

?

?

?

?

Size 200 TL yetiyor mu?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir