PS5'teki GTA 5 yükleme süresi PS4'ün 3 katı daha hızlı

PS5’teki GTA 5 yükleme süresi PS4’ün 3 katı daha hızlı

Posted by

14 Mart’ı 15’e bağlayan gece yeni nesil sürümüyle erişime açılan Grand Theft Auto V, ray tracing destekli grafik modları gibi çeşitli teknik güncellemeler ile birlikte oyunculara sunuldu. İlk yapılan testlerde oyunun ana menüsünden hikaye moduna geçildiğinde, PlayStation 4 sürümünde bir buçuk dakikayı geçen yükleme süresinin PlayStation 5’te sadece 27 saniye sürdüğü gözlemlendi. Diğer bir deyişle yeni nesilde GTA 5 yükleme süresi bir önceki nesilden tam 3 kat daha hızlı hale gelmiş durumda.

GTA 5 yükleme süresindeki artışın sırrı ne?

PS5'teki GTA 5 yükleme süresi PS4'ün 3 katı daha hızlı

Çeşitli oyunların yeni nesil sürümlerindeki yükleme süresindeki kısalmayı belirleyen birincil faktör donanım. Artık SSD kullanan konsollar ile oyunların yükleme süreleri %60 kadar varan oranlarda kısalabiliyor. Ancak yazılım faktörü de yükleme sürelerinde çok etkili olabiliyor. Bunun en iyi örneklerinden biri olarak Ghost of Tsushima’yı anabiliriz. Oyun, eski nesil konsollarda dahi 5-6 saniyelik yükleme süreleri ile oldukça başarılıydı. PS5 ile birlikte Horizon Forbidden West, Spider-Man: Miles Morales gibi oyunlarda neredeyse anlık yükleme süreleriyle karşılaştık. GTA 5, yükleme süreleri ile bu oyunların gerisinde kalsa da önceki nesille kıyaslandığında büyük bir sıçrayış yapmış gibi görünmekte.

3 nesilde üç ayrı sürüm ile çıkış yapan GTA 5’in online modu PlayStation Plus üyeleri için üç ay boyunca ücretsiz olacak.