Rize’nin sevilen ismi Necati Hutoğlu doğum gününde ebediyete uğurlandı

Posted by

Rize’de imamlıktan emekli olduktan sonra yaklaşık 20 yıldır Ramazan ayı boyunca mahallî bir televizyon kanalında izleyicinin karşısına çıkan, soru karşılık formunda dini sohbetler yapan Necati Hutoğlu (92), kendisine sorulan sorulara verdiği karşılıklar ile gündeme gelmişti.

Rize’de ve tüm Türkiye’de sevilen bir isim olan Necati Hutoğlu, namazını kılmak için abdest aldıktan bir müddet sonra geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Hutoğlu’nun cenazesi, cenaze merasimi için Pir Camii’ne getirildi. Hutoğlu’nun cenazesi, oğlunun kıldırdığı cenaze namazının akabinde Güneysu ilçesine bağlı Birlik Mahallesi’ndeki aile kabristanlığına defnedildi.

Babasının namazını kılmaya gittiği sırada hayatını kaybettiğini söyleyen Beysun Turan, “Babam uyuyordu, abdestini almak için kalktı lavaboya gitti. Geldiğinden 2 dakika sonra namazını kılmaya giderken hayatını kaybetti. O gün hiçbir şey konuşamadık” sözlerini kullandı.

Necati Hutoğlu’nun canlı yayınlarda her vakit onları severek motive ettiğini söyleyen İsmail Kılıç ise, “Necati hocayla birlikte kutsal topraklara seyahat yaptık. Onunla bir arada umrede insanların ona sorduğu soruları cevaplarken anlara şahit oldum. Necati hoca canlı yayına gelirdi. Hepimizi gelir severdi. Bizi motive ederdi. Kederi ki ‘Siz gençler geleceğe hoş şeyler anlatacaksınız. Onun için canlı yayınlarınızda adaletli olun’ sıkıntısı. Şu anda burada Türkiye’nin dört bir yanından beşerler onu sevdiği için buraya gelmiş. Gelini de hatta şunu dedi, ’30 yıllık gelinlik yaptım ona, hiçbir vakit makus bir şey söylemedi’ dedi. Allah rahmet eylesin” dedi.

Necati Hutoğlu’nun kız kardeşi Fatma Yıldırım, kardeşinin vaadini yerine geldiğini söyleyerek, “Allah güzel vefatlar nasip etsin bize inşallah. Allah bize cennetini nasip eder inşallah. Her vakit birilerinin cenazelerine giderdi. Millete anlatırdı. Kardeşimden büyük hoca yoktu. Bize vaat etmişti. Pir Camii’nin yanında cenazesinin kılınmasını istemişti. İstediği de oldu. Çok da hoş hava oldu” halinde konuştu.

“Necati hocayı çok seviyordum”

Necati hocayı çok sevdiğini söz eden Furkan Ahmet Terzioğlu, “Ben Necati hocayı çok seviyordum. Onun için buraya namaz kılmaya geldim. Allah rahmet eylesin. Allah yerini cennet eylesin. Onu çok seviyoruz” biçiminde konuştu.

“Ramazan ayı bizim için Necati hoca demekti”

Cenazede konuşan Rize Valisi Kemal Çeber, “Benim Rize’den evvelki 30 yıllık hayatımda Ramazan ayı bizim için iftar ve sahur demektir. Tıpkı vakitte Ramazan ayı bizim için Necati hoca demekti. Benim memleketim Tokat’ta ana baba konutunda Ramazan demek Necati hoca demekti” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.