Rusya’dan Türk Lirası kararı! Çalışmalar başladı

Posted by

Yaptırımlar nedeniyle dolar ve avro kullanımından uzaklaşmak zorunda kalan Rusya, rezervlerini güçlendirmek için Türk lirası, yuan ve rupi üzere dost ülkelerin para ünitelerini kıymetlendirmek istiyor.

Kremlin, rezervlerinin değerli bir kısmına erişiminin durdurulması nedeniyle ülkede kapsamlı sermaye denetimleri uygulamaya başlarken, ihracatçılara döviz gelirlerini rubleye dönüştürme talimatı vermek durumunda kaldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise ülkesine yaptırım uygulayan tüm ülkeleri “dost olmayan ülke” olarak tanımlayarak, bu ülkelerin başta doğal gaz olmak üzere çeşitli Rus eserlerini artık sadece rubleyle alabileceklerini söyledi.

Yaptırımlar nedeniyle iktisadı krize giren Rusya’da dolar/ruble paritesi yüzde 70 artışla 120 düzeyine kadar çıkarken, Moskova idaresi, sermaye denetimleri ve Putin’in açıkladığı yeni rubleyle ödeme sistemi sayesinde dolar/ruble paritesini tekrar 60 bandına düşürmeyi başardı.

Rusya Merkez Bankası, dolar ve avro kullanımının artık riskler barındırdığını, bu nedenle kelam konusu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu çeşit para ünitelerinde bankacılık süreçlerini azaltmaya yönelik ek tedbirler getirileceğini duyurmuştu.

Ancak Rus yetkililer ve uzmanlar, kapsamlı yaptırımların yanı sıra kelam konusu müdahalelerin Rus şirketlerin iç ve dış piyasalardaki rekabetçiliğine değerli ölçüde ziyan verdiği gerekçesiyle tahlil yolu arıyor.

RUSYA İÇ PİYASADA AVRO VE DOLARDAN UZAKLAŞMAK İSTİYOR

Rus iktisadını tekrar rayına oturtabilmek için dolar ve avronun kullanımına alternatif dost ülkelerin para ünitelerini kullanma fikri son devirde popülerlik kazanıyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından ağustosta yayımlanan raporda, yabancı ülkelerin para üniteleriyle ruble üzerinde tesir yaratabilmek için dost ülkelerin para ünitelerinin rezervlerde daha fazla kullanılması konusunun incelendiğine vurgu yapıldı.

Rapora nazaran, Rusya Maliye Bakanlığı, Ulusal Refah Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için dost ülkelerin Türk lirası, yuan, rupi üzere para ünitelerine yönelik bütçe kuralı prosedürüne ait bir işletim formülü uygulanması üzerine çalışmalara başladı.

Rusya’nın Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervleri temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (yaklaşık 201 milyar dolar) çıkarken, fonun yarısı dost olmayan ülkelerin para ünitelerinden oluşuyor.

KREMLİN, DIŞ TİCARETTE DE ULUSAL PARA KULLANIMINI ARTIRMAYI PLANLIYOR

Rusya milletlerarası rezervlerini tekrar yapılandırmak, ticarette de dolar ve avrodan uzaklaşmak istiyor.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada, ulusal para üniteleri üzerinden ticarete geçiş sürecinin hızlandırılması gerektiğini belirterek, “İş dünyasına, sağlam ticaret ortaklarıyla ulusal para üniteleriyle ticarete geçişin hızlandırılması dahil azami takviye vermeliyiz.” sözünü kullanmıştı.

Söz konusu süreçte atılan en somut adım ise Rusya’nın Avrupa’ya sattığı doğal gazda artık dolar yahut avro yerine rubleyle ödeme kabul etmesi olarak görülüyor.

Uluslararası Ödeme Sistemi SWIFT’in ağustosta yayımladığı raporda, Rusya’nın yüzde 4 hisseyle memleketler arası ödemelerde en çok yuan kullanan üçüncü ülke pozisyonuna yükseldiği bildirildi. Rusya daha evvel en çok yuan kullanan ülkelerin yer aldığı listede bulunmuyordu.

Hindistan basınında yer alan haberlerde ise Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle bilhassa Rus petrolünün rupi ile ödenmesine yönelik müzakerelerin yürütüldüğü bildirilmişti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.