Samsun’da fiyat etiketi kontrolünde 304 esere para cezası kesildi

Posted by

Türkiye genelinde etiket kontrolleri sürürken, Samsun Ticaret Vilayet Müdürlüğü tarafından “Fiyat Etiketi Yönetmeliği” kontrolleri sonucunda 165 işletmeye 304 eserle ilgili idari para cezası uyguladı.

İHA’nın haberine nazaran, Atakum kıyı şeridi, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren büfe ve işletmeler, Ticaret Vilayet Müdürlüğü gruplarınca denetlendi.

Fiyat etiketi ile kasa fiyatının birebir olup olmadığı araştırılıyor

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, ilgili kanun kapsamında; “Haksız fiyat artışları ve stokçuluk, KDV indirimlerinin fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığı, fiyat etiketi ile kasa fiyatının tıpkı olup olmadığı, toptancı hallerinin kontrolü ile Hal Kayıt Sistemi (HKS) ve eser künye bilgileri üzerinden üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere yönelik kontrollerini gerek resen gerekse vatandaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine sürdürmektedir.” sözlerini kullandı.

Samsun Valisi uyardı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, bu hususlardaki kontrollerin aralıksız sürdürüleceğini belirterek, işletmeleri daha ağır idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamaları konusunda uyardı.


Mevzuata aykırı  işletmeler hakkında idari yaptırım

Denetimler kapsamda, Atakum kıyı şeridi Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan büfe ve işletmeler haksız fiyat artışları, Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ne uygun fiyat etiketi bulundurup bulundurmadıkları, fiyat tarifeleri ile menü ve içeriklerinin mevzuata uygun olup olmadıkları taraflarından denetlendi ve mevzuata karşıt hareket eden işletmeler hakkında idari yaptırım uygulandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.