SMA hastası Eda’ya büyük takviye

Posted by

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Hatice Baytekin, 4 yıl evvel dünyaya getirdiği Eda’nın doğumundan sonra fizikî hareketlerinde süratli bir yavaşlama görüldü.

Ayaklarını hareket ettiremeyen ve emekleyemeyen minik Eda, ailesi tarafından hastaneye götürüldü.

Eda’ya, ‘gevşek bebek sendromu’ olarak bilinen ‘spinal musküler atrofi (SMA) tip 1’ hastalığı teşhisi konuldu.

Macaristan’da tedavisi var

Aile yaptığı araştırmada, Eda’nın, Macaristan’da uygulanan ve yüzde 95 muvaffakiyet oranı sağlayan tedaviyle güzelleşebileceğini öğrendi. Baytekin ailesi, 1milyon 800 bin dolarlık tedavi masrafları için, valilik müsaadesi ile yardım kampanyası başlattı.

İnegöl ilçesi başta olmak üzere çığ üzere Türkiye’ye yayılan yardım kampanyasına binlerce vatandaş dayanak verdi.

Anne Hatice Baytekin ve Eda’nın istekli anneleri tarafından toplumsal medya üzerinden 640 gündür sürdürülen kampanya, akşam saatlerinde Eda’nın tedavisi için gereken 1 milyon 800 bin doların toplanması ile sona erdi.

Kampanyanın tamamlandığını öğrenen Eda’nın ailesi ve sevenleri ilçe merkezinde toplanarak kutlama yaptı. İlçe merkezinde araçlarla konvoy yapan küme daha sonra sokakta halay çekip, başarıyı kutladılar.

“Herkesten Allah razı olsun”

DHA’nın haberine nazaran; kutlamalara Eda ve annesi Hatice Baytekin’de katıldı. 4 yıl boyunca yaşadıkları zorlukların biteceğine inandığını söyleyen Hatice Baytekin “Kızım ölümcül bir kas hastalığı ile çaba ediyordu. Valilik onaylı kampanya başlatmıştık. Kampanyamız bugün prestijiyle muvaffakiyetle sona erdi. Bize takviye veren herkese teşekkür ediyorum. Ümidim kızımın sağlıklı hallerini sizlerle en kısa vakitte paylaşmak istiyorum. Mutluluğumuzu oyunlar oynayarak taçlandırmak istedim. 4 sene boyunca çok ağladık. Herkesten Allah razı olsun.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.