Tarihin en eski mesleğinde çırak çıkmazı

Posted by

Tarihin en eski meslekleri ortasında gösterilen ve günümüzde teknolojiye direnen çömlekçilik, çırak yetişmediği için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Toprağa hal veren çömlek ustası, çırak yetişmemesinden sıkıntı yandı.

Edirne’de düzenlenen Altıneller Klâsik El Sanatları Şenliği’nde, yapıtlarını vatandaşların beğenisine sunan çömlek ustası Selim Çolak, çömlek imali gerçekleştirip, vatandaşlara sanatı hakkında bilgiler verdi.

Killi toprağı elleriyle yoğurup biçim veren başta çömlek olmak üzere vazo üzere el emeği eserler üreten 60 yıllık çömlek ustası Selim Çolak, 10 yıl sonra bu mesleği yapacak usta bulunmayacağını belirterek, çırak yetişmemesinden sıkıntı yandı.

Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden cetlerinin asırlar evvel yapmaya başladığı çömlekçilik mesleğini artık kendisinin sürdürdüğünü anlatan Çolak, çömlekçilik mesleğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını tabir etti.

Çömlek ustası Çolak, çırak yetişmediği için el ile üretilen çömleklerin yerini fabrikalarda üretilen eserlerin alacağını söyledi. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.