TikTok kullanımında Türkiye dokuzuncu sırada

Posted by

‘We Are Social’ isimli platformun bilgilerine nazaran dünya genelinde bir milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok’ta Türkiye’den 26.5 milyon kullanıcı bulunuyor. Türkiye, dünyada en çok TikTok kullanıcısı olan dokuzuncu ülke.

Cumhuriyet’ten Mukadderat Çukay’ın haberine nazaran; uzmanlar TikTok’un uzun mühlet kullanımında gençlerin üzerinde olumsuz tesire sahip olduğunu belirtti.

UZMANLARDAN UYARI

Çocuk ve ergen psikiyatristi Prof. Dr. Nursu Çakın Memik, toplumsal medya platformlarının çocuklar üzerinde ziyanlı tesirlere sahip olduğunu kaydetti:

“Sosyal medyada makul yaş sınırlamalarının olması gerek. Zira risklerle dolu bir mecra. Çocuklar burada olanları gerçekmiş üzere algılıyor. Ünlü olma eforuna girip beğeni ve izlenme sayılarının fazla olmasını istiyor.

Bu periyotta kesinlikle bir erişkinin kılavuzluğuna muhtaçlık duyarlar. Toplumsal ortamlarda şiddet uygulanınca birey şiddeti olağan olarak görmeye başlar. Sonrasında kişi büyüdüğünde şiddet alışkanlık haline gelebilir. Bu nedenle gelecekte şiddet manasında risk artar. Hem zorbalık hem de mağdur olma durumu toplumsal medyayla birlikte artar.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.